Vatikánská nemocnice nabídla léčbu kriticky nemocného dítěte, které má být v Británii odpojeno od přístrojů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 11. 2023, 11.39

Vatikánská dětská nemocnice nabídla léčbu osmiměsíční Indi Gregoryové poté, co britský soud rozhodl o jejím odpojení od přístrojů navzdory nesouhlasu rodičů. Děvčátko, které se narodilo v únoru, trpí vzácným degenerativním mitochondriálním onemocněním a v Queen's Medical Centre v anglickém Nottinghamu bylo napojeno na umělou plicní ventilaci.

image:Image 46/source/orig/45039_378853557-10230237284056683-1047312334629732445-n.jpg
Foto: Facebook

Poté, co anglický nejvyšší soud rozhodl, že je v “nejlepším zájmu" dítěte, aby bylo odpojeno od přístrojů, se rodiče odvolali, aby mohli dceru převézt na léčbu do Říma. Britský soud tuto žádost o víkendu zamítl. Italská vláda v pondělí na mimořádném zasedání rozhodla, že kriticky nemocnému dítěti udělí italské občanství a uhradí náklady na jeho léčbu ve vatikánské nemocnici Bambino Gesù.

“Pro malou Indi už není moc naděje, ale až do konce udělám, co budu moci, abych bránila její život," napsala 6. listopadu na sociálních sítích italská prezidentka Giorgia Meloniová. "Její rodiče mají právo udělat pro ni vše, co je v jejich silách."

Vatikánská nemocnice Bambino Gesù již dříve nabídla léčbu jiným kriticky nemocným dětem, včetně Alfieho Evanse v roce 2018 a Charlieho Garda v roce 2017, kterým britské soudy nakonec odepřely možnost odcestovat do Itálie a kteří zemřeli několik dní po odpojení od přístrojů.

Organizace Christian Concern zveřejnila dopis primářce nemocnice Bambino Gesù, v němž je nastíněn podrobný plán léčby dítěte, který zahrnuje život udržující a paliativní péči.

Andrea Williamsová, výkonná ředitelka organizace Christian Concern a Křesťanského právního centra, které podporují kauzu Gregorových, poznamenala, že se pravděpodobně jedná o první případ, kdy odvolací soud zamítl odvolání rodičů proti příkazu k odnětí život udržující léčby bez slyšení.

"Zákon je tu proto, aby chránil život a nejzranitelnější členy naší společnosti. To, co se děje v tomto případě, představuje velmi znepokojivý precedens," řekla Williams. "Je alarmující, že za dítě může být rozhodováno proti vůli rodičů, když mají k dispozici alternativní léčbu."

Díky nově udělenému italskému občanství se rodiče dítěte Dean Gregory a Claire Staniforthovi mohou podle agentury Reuters obrátit na italský konzulát v Británii a požádat o leteckou přepravu své dcery do Itálie za účelem léčby. Simone Pillon, italský právník, který rodině Gregoryových pomáhá, 7. listopadu napsal: "Pracujeme na nalezení dohody mezi oběma zeměmi, abychom mohli vyhovět žádosti rodiny a léčit Indi v Římě."

V reakci na rozhodnutí italské vlády Dean Gregory, otec děvčátka, uvedl: "Mé srdce se naplňuje radostí, že Italové vrátili Claire a mně naději a víru v lidstvo. Itálie nám prokázala láskyplnou podporu a já bych si přál, aby britské úřady byly stejné."

Zdroj: CNA, Vatican News

Život z víry Církev a společnost

image:Image Církev a výzvy přítomnosti
Církev a výzvy přítomnosti Éric de Moulins-Beaufort