Vatikánský apoštolský archiv publikoval záznamy konverzací Pia XII. s G. B. Montinim

Autor: Johana Bronková Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 1. 2023, 14.19

Ve dvou svazcích a na více než 1200 stránkách, opatřených podrobným poznámkovým aparátem, dostává dnešní čtenář příležitost nahlédnout do témat rozhovorů, rozhodnutí a směrnic, které předával úřadující papež Pius XII. budoucímu papeži Pavlu VI., Giovannimu Battistovi Montinimu, zastávajícímu tehdy roli substituta a posléze, spolu s Mons. Tardinim, zástupce státního sekretáře.

image:Image 23/source/orig/22722_cq5dam-web-1280-1280.jpeg
Vatikánský apoštolský archiv

„V každodenních rozmluvách. G. B. Montini ve škole Pia XII. (ze záznamů audiencí 1945-1954)“ (In quotidiana conversazione. G. B. Montini alla scuola di Pio XII dai fogli di udienza 1945-1954, a cura di Sergio Pagano, Archivio Apostolico Vaticano, Collectanea Archivi Vaticani, 118, 2022) lze volně přeložit titul rozsáhlé dvousvazkové publikace vydané díky prefektovi Vatikánského apoštolského archivu, Mons. Sergiovi Paganovi.

Publikace analyzuje listy, na nichž si Montini po každém setkání s papežem zapisoval poznámky, drobné privátní texty plné hesel, zkratek, ne vždycky plně dešifrovatelné, nicméně zachycující jak papežovy názory, tak jejich další konotace rozvíjené pisatelem. Publikované záznamy začínají dva měsíce po skončení II. světové války a pokračují do listopadu 1954, kdy byl Montini jmenován milánským arcibiskupem. Poznámky z audiencí tedy glosují vatikánské postoje a upřesňují pohled na složité období, kdy katolický svět prožívá střet s marxistickými ideologiemi a vyrovnává se s novým rozdělením Evropy. Erudovaný doprovod prefekta Vatikánského apoštolského archivu, Mons. Pagano, nabízí řadu klíčů k otevření pokladnic vskutku velké historie.

Život z víry Osobnosti

image:Image Antonio Rosmini
Antonio Rosmini Pietro Prini
image:Image Když není motorka, lépe chodit pěšky