Ve Francii bylo v roce 2021 zaznamenáno více než 800 protikřesťanských incidentů

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 2. 2022, 15.14

Předběžné výsledky probíhající studie protináboženských činů v této západoevropské zemi s 67 miliony obyvatel byly oznámeny 10. února. Vyšetřovatelé zatím identifikovali v loňském roce celkem 1659 protináboženských činů, z nichž 857 se týkalo křesťanství, 589 judaismu a 213 islámu. Statistiku předložila ministerská mise pro protináboženské činy na základě prvního hodnocení z prosince loňského roku, které provedl ministr vnitra Gérald Darmanin, jak informoval francouzský katolický deník La Croix.

image:Image 9/source/orig/8058_4400_0_1280px_drapeaux_franais.jpg

Premiér Jean Castex pověřil dva poslance francouzského parlamentu, Isabelle Florennesovou a Ludovica Mendese, aby vyšetřili protináboženské incidenty. Očekává se, že po slyšeních a výjezdech do terénu předloží v březnu před francouzskými prezidentskými volbami závěrečnou zprávu.

Průzkum z roku 2019 ukázal, že 48 % francouzské populace se hlásí ke katolické církvi, 4 % k muslimské víře, 1 % k židovské a 34 % se označuje za osoby bez vyznání. Podle jiných průzkumů je však procento muslimů vyšší.

Francie je někdy označována za "nejstarší dceru církve", protože franský král Clovis I. přijal v roce 496 katolicismus. Katolické kostely se často stávají terčem vandalů. Pařížská Observatoř křesťanofobie (Observatoire de la christianophobie) pečlivě dokumentuje takové protikřesťanské činy.

Loni získaly velkou pozornost dva incidenty týkající se útoku na katolíky. V srpnu 2021 byl v Saint-Laurent-sur-Sèvre v obci Vendée v západní části Francie zavražděn katolický kněz otec Olivier Maire. V prosinci 2021 byli katolíci účastnící se mariánského procesí na západním předměstí Paříže vystaveni výhrůžkám.

Francie byla v posledních letech svědkem mnoha teroristických útoků. Některé z nich byly konkrétně namířené na katolíky. V roce 2016 byl během mše v kostele Saint-Étienne-du-Rouvray v severní Francii příznivci Islámského státu zabit otec Jacques Hamel. V roce 2020 zabil islamista tři lidi v bazilice Notre-Dame de Nice na jihovýchodě Francie. Francouzské ministerstvo vnitra zaznamenalo v roce 2019 celkem 996 protikřesťanských činů, denně v průměru 2,7.

Gérald Darmanin v prosinci naznačil, že v roce 2021 došlo ke snížení o 17,2% protináboženských činů ve srovnání s rokem 2019. V lednu uvedl, že incidenty týkající se katolické církve poklesly v roce 2021 o 20 %.

Přeložila: Kateřina Odvodyová

Pronásledování křesťanů