Ve Francii začal soud s obžalovanými ze spoluúčasti na vraždě kněze Hamela

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 2. 2022, 15.17

Ve Francii dnes začal soud se čtyřmi muži obžalovanými ze spoluúčasti na vraždě katolického kněze Jacquese Hamela v roce 2016 v kostele poblíž Rouenu. U soudu v Paříži stanuli tři obžalovaní, osud čtvrtého je nejasný, uvedla AFP. Dva útočníky, kteří kněze připravili o život, zabili na útěku policisté. Útok, ke kterému se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), ve Francii vzbudil silné emoce. Proces potrvá do 11. března.

image:Image 9/source/orig/8069_cq5dam_thumbnail_cropped_1500_844-21.jpeg
Vatican Media

V proskleném boxu na lavici obžalovaných usedli tři muži, Jean-Philippe Jean Louis, Farid Khelil a Yassine Sebaihia. Podle obžaloby tito muži věděli o plánech útočníků, sdíleli jejich ideologii nebo se spolu s nimi pokoušeli dostat do Sýrie, kde se chtěli připojit k IS. Mužům za teroristické spolčení hrozí až 30 let za mřížemi.

Čtvrtý obžalovaný, Rachid Kassim, údajný iniciátor a strůjce útoku, bude souzen v nepřítomnosti. Agentura AFP Kassima označuje za "proslulého francouzského náboráře Islámského státu". Ohledně jeho osudu panuje nejistota. Kassim se připojil k teroristické organizaci na Blízkém východě a podle mnoha zdrojů zahynul v roce 2017 v Iráku.

K soudu dnes dorazil i jeden z Hamelových farníků, který při útoku utrpěl vážné zranění. Dvaadevadesátiletý Guy Coponet "chce prostřednictvím soudu pochopit, jak se mladí lidé, kteří právě vyšli z puberty, dopustili takových hrůz," řekl jeho právník Mehana Mouhou agentuře AFP.

K případu se v médiích vyjádřila i Hamelova sestra Roseline, podle níž šlo neštěstí zabránit. Protiteroristické jednotky po útoku v Nice, při němž jen o několik dní dříve zemřelo 86 lidí, podle ní měly důkladněji prověřit vztahy mezi možnými pachateli a podezřelými osobami, které již protiteroristická policie sledovala. Razantně také odmítla námitku, že k oba útoky se staly během července, kdy je velká část policistů na dovolené, a policie tak nemá dostatečnou kapacitu k vyšetření všech podezření.

"Když je protiteroristická brigáda na nohou, když deset dní předtím bylo Nice, myslím, že není možné brát si dovolenou, i když jste unavení," řekla Hamelová.

Pronásledování křesťanů Světci dneška

image:Image Dobré vlivy