Vicepremiér Jurečka vystoupí na mezinárodní konferenci věnované „Kráse rodiny“

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 6. 2022, 16.29

Federace katolických rodinných sdružení v Evropě (FAFCE) působí v Bruselu a zastřešuje řadu asociací zaměřených na rodinu ve státech evropského světadílu, včetně České republiky. V těchto dnech slaví v Římě čtvrtstoletí své existence, a to při dnešní papežské audienci a konferencí pod titulem „Oslava krásy rodiny“ (Celebrating the Beauty of the Family), která předjímá X. Světové setkání rodin. Obou se účastnil rovněž místopředseda české vlády, Marian Jurečka.

image:Image 13/source/orig/12637_9760_0_844.jpeg

FAFCE zajišťuje politické zastoupení rodin jak vůči Evropské unii, tak vůči Radě Evropy. Ve své práci vychází ze sociální nauky katolické církve a podporuje krásu rodiny, její bohatství a důstojnost každého jejího člena. Federace má participativní status při Radě Evropy a je členem Platformy základních práv Evropské unie. Generální sekretariát sídlí v Bruselu.

Na římské konferenci, kterou bude hostit konferenční sál Generální kurie Tovaryšstva Ježíšova, vystoupí ihned po úvodních pozdravech v panelu, nazvaném „Rodina, poklad Evropy“, rovněž Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí České republiky. Jeho příspěvek nese název Rodiny jako první mosty vedoucí k míru, s podtitulem: Evropské rodiny v přijímání uprchlíků.

Nejedná se o první kontakt ministra Jurečky s Federací katolických rodinných sdružení v Evropě. Předseda FAFCE, italský právník Vincenzo Bassi, totiž postupně navštěvuje všechny evropské ministry, zodpovědné za demografické otázky a rodinnou politiku. Do Prahy zavítal v březnu tohoto roku, setkal se s ministrem Jurečkou a společně uspořádali webinář o dnešních demografických výzvách.

Federace katolických rodinných sdružení v Evropě hájí zásadu subsidiarity v souladu se sociální naukou církve, podle níž politická opatření související s rodinou náleží do kompetence jednotlivých národních vlád členských států Evropské unie, ovšem snaží se rovněž uvádět demografické otázky na evropský stůl. V tomto smyslu považuje za úspěch, že kabinet místopředsedkyně Evropské komise Dubravky Šuicy byl pověřen odpovědností za oblast demokracie a demografie. Podle FAFCE totiž mají být demografické položky evropskou investicí, která by se měla z oblasti sociální politiky přenést do hospodářských opatření.

Život z víry Osobnosti

image:Image Simone Weilová