Vyjádření předsedy ČBK Jana Graubnera k odpovědi papeže Františka na církevní definici manželství

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace3. 10. 2023, 17.58

Níže přinášíme vyjádření arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, k odpovědi papeže Františka na otázku tzv. dubia pěti kardinálů ohledně církevní definice manželství.

image:Image 43/source/orig/42593_bride-1837148-1280.jpg
Ilustrační foto

V kontextu celospolečenské debaty ohledně definice manželství velmi vítám jasná slova papeže Františka, kterými odpovídá na jednu otázku z tzv. dubia pěti kardinálů.

Svatý otec definuje manželství z pohledu církve jako "výlučný, stabilní a nerozlučitelný svazek mezi mužem a ženou, přirozeně otevřený plození dětí. Pouze tento svazek lze nazývat manželstvím. Ostatní formy svazku jej realizují pouze "částečným a analogickým způsobem" (Amoris laetitia 292), takže je nelze striktně nazývat manželstvím.“

Je tedy zcela zřejmé, že manželství lze uzavřít pouze mezi mužem a ženou, a svazky mezi osobami stejného pohlaví se tedy manželstvím nemohou nazývat. To ostatně uvádí papež i dále ve své odpovědi: „Z tohoto důvodu se církev vyhýbá jakémukoli obřadu či svátosti, které by mohly být v rozporu s tímto přesvědčením a naznačovat, že za manželství uznáváme něco, co jím není.“

To nás ale nezprošťuje povinnosti projevovat všem lidem bez výjimky pastorační lásku, která musí prostupovat všechna naše rozhodnutí a postoje. Protože jak tvrdil již svatý papež Jan Pavel II., musíme milovat hříšníka a odmítnout hřích ve všech jeho formách.

Církev a společnost Předseda ČBK

image:Image Otčenáš