Vyjádření předsedy CCEE k situaci v Nikaragui

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 2. 2023, 10.38

Přinášíme prohlášení předsedy Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) Mons. Girantase Grušase k situaci v Nikaragui, ve kterém jménem církve v Evropě vyjadřuje solidaritu s církví v této zemi.

image:Image 25/source/orig/24090_9.JPG
Foto: Jana Podhorská

Situace, kterou církev v Nikaragui prožívá, nám způsobuje bolesti a obavy. 11. února byl biskup Rolando Álvarez z Matagalpy odsouzen k 26 letům vězení a přišel o nikaragujské občanství. Čtyři katoličtí kněží, dva seminaristé a jeden jáhen z diecéze Matagalpa byli několik dní před tím odsouzeni k deseti letům vězení.

Arcibiskup vilniuský Gintaras Grušas, předseda CCEE, vyjadřuje jménem předsedů evropských biskupských konferencí a evropských biskupů soustrast a solidaritu s katolickou církví v Nikaragui. Tento rozsudek považuje za těžkou ránu pro vztahy mezi církví a vládou, ale i další fungován  právního státu.

Od srpna 2022, kdy byl biskup Álvarez zatčen, nebylo jasné, z čeho je obviněn kromě šíření "nepravdivých informací" a "velezrady". Nebylo možné detailně sledovat soudní proces a pochopit, jak byla obvinění podložena a prokázána. Dozvěděli jsme se, že k odsouzení by nedošlo, kdyby biskup souhlasil s odjezdem ze země s dalšími cca 200 politickými vězni, kteří v minulých dnech odcestovali do Spojených států.

Církev nikdy neusilovala o nic jiného než přispívat k blahu lidu v zemi, ve které slouží. Dokonce i v dobách největšího pronásledování církev stále podporovala ty nejslabší, utěšovala trpící a poskytovala jim útočiště. Tak činí i v Nikaragui.

Předseda Rady evropských biskupských konferencí vyzývá všechny bratry biskupy, aby upozornili vlády svých zemí na závažné porušování zásad právního státu, ke kterému v Nikaragui dochází. Současně vyzývá nikaragujské úřady, aby naslouchaly hlasu lidu a přijaly rozhodnutí ve prospěch pokojného přechodu k demokracii v zemi, která již pět let zažívá sociální konflikt. Vyzývá k propuštění politických vězňů jako projevu dobré vůle k obnovení dialogu, který by mohl vést ke spravedlivému sociálnímu míru a který by umožnil prosperitu země.

Církve celé Evropy jsou nablízku církvi v Nikaragui, biskupovi Álvarezovi a kněžím, kteří jsou v současné době vězněni, ujišťují je o své podpoře a na základě výzvy papeže Františka se modlí "za ně a za všechny, kdo v tomto drahém národě  trpí a prosí Pána, aby otevřel srdce politických představitelů a všech občanů k upřímnému hledání míru, který vychází z pravdy, spravedlnosti, svobody a lásky".

Mons. Gintaras Grušas, arcibiskup vilniuský a předseda CCEE

Pronásledování křesťanů Osobnosti Církev a společnost

image:Image O vůli
O vůli Tomáš Akvinský