Vyšetřování Vatikánu došlo k závěru, že polský kardinál nekryl zneužívání

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 4. 2022, 15.01

Vatikán zastavil vyšetřování kardinála Stanislawa Dziwisze, jehož někteří vinili z toho, že se záměrně nezabýval případy církevních činitelů podezřelých ze sexuálního zneužívání. Vatikán došel k závěru, že polský kardinál nepochybil. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

image:Image 11/source/orig/10688_dziwisz_stanislaw_cropped_717x403.png

Dziwisz, který býval osobním sekretářem papeže Jana Pavla II. a příští týden oslaví třiaosmdesáté narozeniny, zprávu uvítal a zopakoval, že obvinění vůči němu byla bolestivá a nespravedlivá. "Jsem velmi vděčný Svatému stolci za tento verdikt," uvedl Dziwisz v prohlášení podle agentury APA.

Vatikán se začal případem zabývat loni, kdy na naléhání samotného Dziwisze ustavil vyšetřovací komisi. Tu vedl italský kardinál Angelo Bagnasco, který se v červnu kvůli tomu vypravil i do Polska.

Kauzu spustila polská televize TVN24 reportáží, podle níž Dziwisz neinformoval o podezřeních na sexuální zneužívání nezletilých církevními činiteli. Dopustit se tohoto pochybení měl jako krakovský arcibiskup, jímž byl v letech 2005 až 2016. Dziwisz obvinění označil za pomluvu.

Polská katolická církev loni v létě zveřejnila zprávu o zneužívání dětí duchovními v letech 1958 až 2020. Podle ní dostaly tamní diecéze a kláštery od roku 2018 do konce roku 2020 na 370 hlášení o sexuálním zneužívání nezletilých církevními činiteli. Obhájci lidských práv k tomu uvedli, že oběti takových činů v Polsku o tom příliš nechtějí hovořit vzhledem k tomu, jakou autoritu mají kněží v této zemi ve veřejném životě.

Vatikán už potrestal několik polských biskupů a arcibiskupů za zatajování sexuálních zločinů spáchaných duchovními na mladistvých.

Ochrana nezletilých v církvi

image:Image Láskyplná setkávání