Vyšla třetí publikace k prevenci sexuálního zneužívání v církvi: Počáteční formace v době zneužívání

Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,O knihách
Datum publikace20. 1. 2023, 11.53

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již třetí publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Počáteční formace v době zneužívání.

image:Image 23/source/orig/22544_snimek-obrazovky-2023-01-19-v-15-26-06.png

Publikace Počáteční formace v době zneužívání je odpovědí na výzvu papeže Františka z roku 2019, aby se v katolické církvi zavedly programy počáteční i trvalé formace, které by upevňovaly lidskou, duchovní a psychosexuální zralost kandidátů kněžského i řeholního života a vedly k jejich zralým mezilidským vztahům.

Podněty a navržená opatření se týkají tří základních témat: 1. kněžské povolání a moc; 2. vztahově a citově-sexuální zralost; 3. drama zneužívání. V prvním bodě jde o to, vyhýbat se nesprávně užívané moci a nadvládě nad druhými a místo toho jim jako kněz skutečně sloužit. V druhém bodě nahlížíme, jak důležitá je pro kněžství a řeholní život vztahová zralost. Bez ní se daná osoba nemůže darovat druhým, přispívat k jejich růstu a žít tak autenticky celibát. V třetím bodě jsou popisovány příčiny a pohnutky vedoucí ke zneužívání, jednotlivé fáze zneužívání, důsledky i újma, jež dopadá na oběti.

Text kromě pravdivého odhalování negativ hledá pozitivní východiska pro kněžský a řeholní život. Na prvním místě je prohlubování duchovního života a slaďování služby Bohu se službou člověku, která se projevuje soucitem a schopností sdílení zejména s těmi nejslabšími. Při svátosti smíření a duchovním doprovázení, kdy kněz vstupuje do intimního prostoru jednotlivých lidí, je klíčový smysl pro odpovědnost, v němž není místo pro vměšování a manipulaci.

Komplexní, prakticky zaměřený text z dílny Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference poslouží dobře při prevenci sexuálního zneužívání i v našem prostředí.

Ochrana nezletilých v církvi

image:Image Co Bůh šeptá maminkám
Co Bůh šeptá maminkám Hana Pinknerová
image:Image Otázky rodiny ve světě a v církvi