Vyšlo poselství papeže Františka ke Dni uprchlíků a migrantů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 5. 2023, 11.39

Ve čtvrtek 11. května bylo na tiskové konferenci ve Vatikánu představeno poselství Svatého otce ke 109. mezinárodnímu dni migrantů a uprchlíků. Světový den migrantů a uprchlíků si církev připomíná v neděli 24. září 2023 a letošní téma zní "Svobodná volba migrovat nebo zůstat".

image:Image 30/source/orig/29829_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-55.jpeg
Papež František při setkání s uprchlíkem na ostrově Lesbos
Vatican Media

Jak vysvětluje Svatý otec ve svém poselství, letošní téma má charakterizovat "svobodnou volbu opustit svou vlast". V úvodu poselství papež píše: "Současné migrační proudy jsou projevem složitého a komplikovaného fenoménu, jehož pochopení vyžaduje pečlivou analýzu všech aspektů, které charakterizují různé fáze migrační zkušenosti, od odjezdu až po příjezd, včetně případného návratu."

Svatý otec ve svém poselství také vyjmenovává důvody migrace: "Konflikty, přírodní katastrofy nebo nemožnost žít důstojný a prosperující život ve své vlasti nutí miliony lidí k odchodu." A dodává: "Všichni lidé, kteří odcházejí do zahraničí, jsou nuceni opustit své domovy: Svatý Jan Pavel II. již v roce 2003 prohlásil, že budování konkrétních podmínek pro mír s ohledem na migranty a uprchlíky znamená přijmout vážný závazek zajistit především právo nemigrovat, tedy žít v klidu a důstojně ve vlastní zemi."

Svatý otec zakončil letošní poselství ke Dni migrantů a uprchlíků zvláštní modlitbou za trpící lidi i za nás, abychom měli sílu a odvahu jim pomáhat.

Poselství Svatého otce představil na tiskové konferenci podsekretář Dikasteria pro integrální lidský rozvoj P. Fabio Baggio, který zodpovídá za sekci migrantů a uprchlíků a speciální projekty, dále místopředseda Italské biskupské konference Mons. Francesco Savino, generální ředitelka Mezinárodních dobrovolníků pro rozvoj (VIS) Chiara Lombardiová a přítomen byl také člen sdružení Sophia, Dullal Gh, který je migrantem z Bangladéše a členem sdružení Sophia.

Český překlad poselství se připravuje.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce

Pronásledování křesťanů Papež František Život z víry