Výstava fotografií Mladí talentovaní Ukrajinci My/Oni

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace5. 10. 2023, 14.55

9. října 2023 bude zahájena výstava Mladí talentovaní Ukrajinci My/Oni v Národní technické knihovně v Praze. Projekt společně uvedou fotograf a pedagog Marek Malůšek a tiskový mluvčí Charity Česká republika Jan Oulík.

image:Image 43/source/orig/42667_ukrajinci-oni-a-my-praha.jpg

Soubor 16 fotografií představuje příběhy mladých talentovaných Ukrajinců, kteří se v důsledku války na Ukrajině ocitli na našem území. Jejich portréty vytvořili studenti oddělení Fotografie a nová média ZUŠ Uherské Hradiště. Projekt vznikl v roce 2023 ve spolupráci s Charitou Uherské Hradiště. Partnerem pražského uvedení výstavy je Charita Česká republika.

Soubor portrétů, který vytvořili žáci Základní umělecké školy Uherské Hradiště, představuje tváře mladých Ukrajinců, kteří byli nuceni v důsledku ruské agrese na Ukrajině opustit domovy a své nové útočiště nalezli v regionu Uherskohradišťska. Koncept na ně nahlíží skrze jejich zájmy, odbornosti, ve kterých se vzdělávají, zdokonalují a připravují pro svou budoucí profesi, pro život v dospělosti. Představuje je jako rodící se osobnosti, které chtějí rozvíjet svůj talent a mít před sebou budoucnost s příležitostmi pro uplatnění nabytých schopností.

V této nezištné a upřímné víře ve smysluplnou budoucnost se shodují s mladými lidmi u nás, ale i kdekoliv jinde na světě. Pohledy jejich očí tak představují primární ryzí tvořivou sílu jako protiklad negativních a destruktivních tendencí, tyranie, lží a nenávisti.

Výuka v ateliéru Fotografie a nová média pod vedením Marka Malůška probíhá projektovým způsobem, což v praxi znamená, že se zvolené médium (fotografie) stává nástrojem pro poznání vybraných společenských, kulturních nebo historických jevů. Cílem tedy není jen poznání a osvojení si samotného média, ale také rozvíjení kritického myšlení žáků a získávání a propojování znalostí a dovedností v různých oblastech. Výstupy jednotlivých projektů v podobě výstavních souborů pak nabízejí veřejnosti hodnotící pohled nejmladší generace.

Projektu se zúčastnili žáci Výtvarného oboru Základní umělecké školy Uherské Hradiště studijního zaměření Fotografie a nová média Matěj Bartoň, Beata Daňková, Eliška Gazdíková, Lucie Hyrošová, Martin Janulík, Klára Kadlčíková, Olivia Kukučková, Madalena Anna Malůšková, Alexandra Mikešová, Vojtěch Nekarda, František Procházka a Soňa Rašíková. Pedagogické vedení MgA. Marek Malůšek, PhD. Produkce a organizace projektu Ing. Dalibor Jirásek, Mgr. Halyna Kožedub a Lucie Ševčíková. Poděkování za podporu při realizaci projektu patří Charitě Uherské Hradiště.

Poprvé byla výstava uvedena v rámci přehlídky Ohlédnutí 2022 pořádané příspěvkovou organizací Městská kina Uherské Hradiště v rámci sekce Studentské ohlédnutí na Palackého náměstí v Uherském Hradišti od 8. 1. 2023. Druhé uvedení proběhlo ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc v rámci Dnů lidí dobré vůle na Velehradě 4. a 5. července 2023.

Marek Malůšek

Mladí v církvi Válka na Ukrajině Charita