Welby a Greenshields: Pouť za odpuštění a spravedlnost v Jižním Súdánu

Autor: Michele Raviart Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 2. 2023, 14.37

Výzva k míru, kterou arcibiskup z Canterbury adresoval vedoucím představitelům, mládeži a ženám Jižního Súdánu při ekumenické modlitbě v mauzoleu Johna Garanga v Džubě. Cílem je být "jedno" jako věřící, kteří si vybrali Krista. Moderátor Valného shromáždění Skotské církve: Usilujeme o smíření skrze Ježíše, "krev Boží nás spojuje a stačí k naší spáse".

Vůdci "mají pravomoc jednat podle toho, co říkají ostatní. Mohou se rozhodnout, zda budou naslouchat ostatním, nebo ne. Mohou nabízet model hodnocení těch, kteří se od nich liší, nebo mohou podporovat rozdělení". Jejich úkolem by však mělo být pomáhat společenství, aby "bylo jedno", stejně jako věřící, kteří se rozhodnou následovat Krista vstupem do nového společenství. To zdůraznil arcibiskup z Canterbury Justin Welby, primas anglikánské církve, ve své homilii při ekumenické modlitbě v mauzoleu Johna Garanga v Džubě.

Být jedno s Bohem

Jedná se o společenství, řekl Welby s odkazem na Skutky apoštolů, v němž "je vyloučena korupce" a "neexistuje násilí" a v němž "když poznáme, že všechno je Boží, přestaneme se bát, že ho ztratíme, protože víme, že je Bohem hojnosti, a ne nedostatku, velikosti, a ne nouze". Samozřejmě, zdůrazňuje arcibiskup z Canterbury, "ve světě hladu, žízně a přírodních katastrof je víra v Boží hojnost obtížná, ale když jsme zajedno, vážíme si jeden druhého, jako si vážíme všech částí svého těla".

Mladí lidé by se neměli nechat oklamat válkou

Proto apeluje na mladé lidi, kteří tvoří většinu obyvatel Jižního Súdánu: "Nejste jen budoucnost, jste přítomnost. Pokud si vás vážíme, budeme naslouchat vašim nadějím na mír a příležitosti a dovolíme, aby tyto naděje utvářely naše národy a naše církve. Válka vás neoklame. Nebudete nuceni zabíjet. S druhými budete nesouhlasit, ale stále je budete milovat. Budete příkladem poslušné lásky k Bohu.”

Ocenění a úcta k ženám

Je zapotřebí změna postoje, kterou nelze oddělit od zohlednění postavení žen ve společnosti. "Budete si vážit žen a ctít je," říká arcibiskup z Canterbury a opět sklízí potlesk, "aniž byste je znásilňovali, aniž byste byli násilní, krutí, aniž byste je využívali, jako by sloužily jen k uspokojování touhy." Stejné jihosúdánské ženy, které jsou "neuvěřitelně silné" a které kromě bolesti způsobené konfliktem a odpovědnosti za péči o rodinu "zažívají trauma sexuálního násilí a každodenní strach ze zneužívání i ve vlastním domě".

Greenshields: tato pouť posiluje ducha změny

Justin Welby spolu s papežem Františkem a moderátorem Valného shromáždění Skotské církve Iainem Greenshieldsem jsou v Jižním Súdánu "jako součást vaší rodiny, vašeho společenství, aby byli s vámi a sdíleli vaše utrpení". "Kristova krev nás spojuje," opakuje, "a sama o sobě stačí k naší spáse." "Navštívili jsme vaši zemi, abychom spolu s vámi potvrdili náš závazek k míru v Jižním Súdánu," zdůrazňuje Greenshields, "a abychom podpořili solidaritu s vámi, lidmi, kteří stále trpí následky násilí, záplav a hladomoru. "Modlíme se, aby tato ekumenická pouť za mír v Jižním Súdánu posílila v nás všech ducha změny," doufá Greenshields, "a aby nám to všem umožnilo hledat naději, smíření, odpuštění, spravedlnost a jednotu v našem Pánu Ježíši Kristu a skrze něj".

Papežské cesty Život z víry

image:Image YouCat - svátost smíření
YouCat - svátost smíření Rudolf Gehrig, Bernhard Meuser
image:Image Modlitba pro začátečníky i mírně pokročilé