Za pět let utrpěla církev v Nikaragui více než 500 útoků, z toho 90 jen v roce 2023

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 5. 2023, 11.18

Vědecká pracovnice a právnička Martha Patricia Molina představila 3. května třetí díl své zprávy "Nikaragua: Pronásledovaná církev?" Dokument podává zprávu o nejméně 529 útocích spáchaných diktaturou Daniela Ortegy za posledních pět let, přičemž v roce 2023 jich bylo dosud spácháno 90.

image:Image 30/source/orig/29363_23511_0_cruz-ataques-iglesia-nicaragua-dictadura-03052023.jpg

Zpráva podrobně uvádí, že v roce 2018 byla katolická církev v Nikaragui vystavena 84 útokům, v roce 2019 jich bylo 80, v roce 2020 59, v roce 2021 55, v roce 2022 161, což je nejvyšší počet za posledních pět let, a jen za první čtyři měsíce letošního roku 90.

Mezi útoky diktatury patří nespravedlivé odsouzení biskupa Rolanda Álvareze k 26 letům a čtyřem měsícům vězení, vyhoštění 32 řeholníků ze země, zabavení sedmi budov ve vlastnictví církve a zákaz různých médií.

Ve své prezentaci nazvané Zoom Molina poukázala na to, čeho se diktatura dopouštěla: nepřátelství, pronásledování, zatýkání, znesvěcování, ničení, loupeže, vyhošťování a odcizování majetku. Molina rovněž odsoudila věznění angažovaných náboženských a laických představitelů církve v Nikaragui.

"Skrze tuto práci chci přispět k politickým, kulturním a sociálním dějinám Nikaraguy, abychom nezapomněli na události a rozhodnutí dotčených stran. Přeji si, aby studie byla proměněna ve sbírku lidských lekcí a sociálních a politických zkušeností, abychom neopakovali současné chyby," vysvětlila Molina v dokumentu.

Redakčně upraveno

Pronásledování křesťanů

image:Image Otčenáš
Otčenáš Alfons Mucha