Za poznáním pozapomenuté památky

Autor: Karel Kolařík Zdroj:Katolický týdeník
Rubrika: O knihách
Datum publikace11. 11. 2022, 0.36

O první významné sakrální stavbě Kiliána Ignáce Dientzenhofera – poutním chrámu Narození Panny Marie v Nicově na Klatovsku – vychází nová monografie.

image:Image 19/source/orig/18997_za-poznanim-pozapomenute-pamatky.jpg

S prostým názvem Nicov – poutní chrám Narození Panny Marie ji vydává Nicovský nadační fond, který roku 2012 založila skupina příznivců tohoto poutního místa s cílem současně napomáhat duchovní a kulturní obnově lokality i finančně podporovat pokračování oprav památky, které po jejím dlouholetém chátrání začaly koncem 20. století. Od počátku se proto spolek věnoval především organizování benefi čních koncertů přímo v kostele (doposud jich uspořádal už více než třicet) a postupně se začal podílet i na některých stavebních pracích, například na náročné rekonstrukci fasády. Svou první knihou se nyní snaží zodpovědět otázky, které si může položit běžný poutník k Panně Marii Nicovské.

Autoři Jan Turek a Dalibor Hák (spolu s P. Václavem Salákem, který přispěl fotografiemi) nejprve důkladně charakterizují nicovskou poutní tradici, jejíž počátky se datují do 14. století a souvisejí především se zázračnou sochou Panny Marie a s nedalekým léčivým pramenem. Zasazují ji mj. do dějin poutnictví, kontextu mariánského kultu či cisterciáckého řádu (prapůvodní svatostánek zde totiž nechali vybudovat právě nepomučtí cisterciáci). Dále pak seznamují s iniciátorem a fundátorem nynějšího chrámu Adolfem Bernardem z Martinic i s jeho architektem – geniálním Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem, jehož tvorbou provázejí v jejích proměnách během času a doplňují vhled do problematiky barokního slohu.

Tyto informace se zúročují v následujícím uměleckohistorickém popisu památky. Ten není – přes svou zevrubnost a odbornou fundovanost – nijak suchopárný, ale poutníka orientuje a zesiluje jeho pozornost k různým duchovním fenoménům, které architektura zpřítomňuje. 20. stoletím pak provádějí tři cenné portréty kněží, kteří s nicovskou farou spojili své životy – Františka Kašpara, Antonína Šestáka a Františka Procházky. Lze se zde rovněž dočíst o dalších úpravách kostela v tomto období.

Závěrem publikace doporučuje ještě několik poutnických zastavení v okolí. Jakkoliv rozměrný svazek není typickou příruční poutní knížkou, opravdu vhodně poučí, inspiruje k vlastní cestě – a při ní i doprovodí. Kdo by se tedy k Nicovu rád vypravil dobře připraven, knihu si může objednat na webu nakladatele www.nicov.eu.

J. Turek – D. Hák: Nicov – poutní chrám Narození Panny Marie (Nicovský nadační fond 2022)