Začíná proces blahořečení prvního pákistánského mučedníka

Autor: Johana Bronková Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 2. 2022, 17.12

15. března začne diecézní fáze beatifikačního procesu prvního pákistánského mučedníka. Akáš Bašír byl právě prohlášen Vatikánem za Božího služebníka a kandidáta oltáře. Radostnou zprávu sdělil katolíkům v Lahauru arcibiskup Sebastian Shaw během mše svaté na svátek svatého Jana Boska, patrona mládeže.

image:Image 8/source/orig/7865_4161_0_844.jpeg

Dvacetiletý mladík Akáš Bašír obětoval svůj život, když zabránil sebevražednému atentátníkovi ve vstupu do chrámu, ve kterém bylo mnoho lidí a kde pracoval jako dobrovolník. „Zemřu, ale dovnitř tě nepustím!“ - křičel na teroristu, který nakonec bombu odpálil venku. V kostele probíhala bohoslužba, které se zúčastnilo víc než tisíc lidí. Kdyby se atentátníkům podařilo dostat dovnitř, došlo by k masakru nebývalého rozsahu.

K útokům, při nichž byl Akáš Bašír zabit, došlo v Lahauru v roce 2015 během postní doby, kdy se věřící účastnili kající bohoslužby. Uskutečnili je dva sebevražední atentátníci. Jeden se odpálil poblíž anglikánského kostela Christ Church a druhý se pokusil vniknout do katolického kostela sv. Jana.

Jak říká postulátor beatifikačního procesu don Pierluigi Cameroni obdiv k Akášovu svědectví je velmi živý. „Podle zpráv, které máme k dispozici, musím říci, že křesťanská komunita - arcibiskup z Láhauru,  další křesťanské komunity, nebo například i tamní salesiánská rodina - pohlížejí na postavu Akáše Bašíra s velkou radostí a nadějí. Akášův příběh v lidech velmi rezonuje. Oficiální zahájení diecézního procesu je naplánováno na 15. března, tedy přesně sedm let po smrti tohoto mladého muže. K této příležitosti se shromáždí všichni pákistánští biskupové a také apoštolský nuncius. Chtějí tak dát najevo, že se tato událost dotýká katolické církve v Pákistánu, ale také dalších křesťanských denominací, protože oficiálně jde o první beatifikační a kanonizační proces zahájený v této zemi.“

Mladí v církvi Světci dneška

image:Image Milý Herode...