Zástupy lidí se přicházejí rozloučit se zemřelým papežem

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 1. 2023, 10.16

Tělo zesnulého Benedikta XVI. je od dnešního rána vystaveno v bazilice svatého Petra. Již několik hodin před otevřením chrámu v 9 hodin se vytvořila dlouhá fronta lidí, kteří chtěli vzdát poslední poctu bývalému papeži.

image:Image 22/source/orig/21531_benedikt-zesnuly2.jpeg
Foto: Vatican Media

Podle odhadů jen dnes přijde dát Benediktovi poslední sbohem nejméně 25 000 lidí. Možnost rozloučit se s ním bude až do středy. Přítomny jsou členové italské policie a zdravotnické služby, aby zajistili bezpečnost a lékařskou péči o poutníky.

Tělo zesnulého bylo přivezeno do baziliky v 7:15, kde se následně uskutečnil krátký obřad, jemuž předsedal arcikněz svatopetrského chrámu, kardinál Mauro Gambetti. Na Svatopetrském náměstí mezitím již začaly technické přípravy na čtvrteční pohřební mši, které bude předsedat papež František a po jejímž skončení bude Benedikt XVI. pohřben v prostoru pod svatopetrskou bazilikou. Zádušní mše začne v 9:30 a živě ji bude přenášet také TV Noe.

V neděli bylo tělo uloženo v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánských zahradách, kde emeritní papež žil téměř deset let a kde v sobotu zemřel. S mužem, který byl hlavou katolické církve a hlavou státu Vatikán v letech 2005-2013, se tam rozloučila řada vatikánských zaměstnanců.

Zdroj: Kathpress, ČTK

Osobnosti