Zázemí v teple i duchovní pomoc: Arcidiecézní charita Praha během zimy posílila pomoc lidem bez domova

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace8. 12. 2023, 7.30

Arcidiecézní charita Praha během zimy výrazně posílila pomoc lidem bez domova. Nízkoprahové denní centrum je otevřeno přes celý den od 8 do 20 hodin. Je připraveno přijmout lidi i na noc, aby přečkali mrazy tzv. „na teplé židli“ a aby se tak předešlo zdravotním rizikům při venkovním nocování.

image:Image 47/source/orig/46976_mobilni-vydej-polevky-lidem-bez-domova-1.jpg

Pokračuje každodenní výdej teplých nápojů a polévky. Letošní novinkou je pilotní program pečovatelské služby pro lidi bez domova, který je určen lidem se sníženou soběstačností, lidem po nemoci, chronicky nemocným a těm, u kterých je velké riziko, že by zimu na ulici nemuseli přežít. Pečovatelky docházejí do dvou vybraných zimních nocleháren pro lidi bez domova a pomáhají jim s hygienou, základní sebeobsluhou či oblékáním. Pokud se služba osvědčí, mohla by pokračovat i po skončení zimy v běžných azylových domech.

Pomoc je součástí komplexních opatření v hlavním městě

Pomoc, kterou Arcidiecézní charita Praha lidem bez přístřeší nabízí, je součástí systému zimních humanitárních opatření v hlavním městě. Síť pomoci koordinuje pražský magistrát prostřednictvím svého Centra sociálních služeb. Důležitou roli hrají vedle poskytovatelů sociálních služeb i policie, záchranná služba či sociální odbory jednotlivých městských částí. Centrální dispečink propojuje všechny participující instituce, eviduje potřeby klientů i kapacity jednotlivých zařízení.

Pro lidi bez domova je v Praze k dispozici více než 600 lůžek v noclehárnách a zařízeních s nepřetržitým provozem. Terénní služby zachytávají osoby v terénu. „Centrální systém pomoci, do kterého jsou zapojeny i naše sociální služby, je připraven poskytnout lidem bez přístřeší potřebné zázemí v mrazivých zimních dnech,“ potvrzuje Stanislav Fiala z charitního Azylového domu sv. Terezie. „Charitní práce má i duchovní rozměr. Vedle ochrany zdraví je pro nás důležité, aby se lidé, kteří se ocitají na okraji společnosti, cítili přijímaní. Chystáme proto štědrovečerní setkání a také mši svatou za přežití zimy. Proběhne v našem Azylovém domě v Pernerově ulici 20 v Praze-Karlíně ve čtvrtek 21. prosince od 13 hodin.“

Charita

image:Image Zdraví z boží lékárny
Zdraví z boží lékárny Maria Treben
image:Image Ars Et Ecclesia