Zemřel kardinál Agostino Cacciavillan, bylo mu 95 let

Autor: Petr Vacík Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 3. 2022, 11.48

Emeritní předseda Správy jmění Apoštolského stolce se narodil 14. srpna 1926 v Novale di Valdagno v provincii Vicenza. Působil také na apoštolských nunciaturách v různých zemích: na Filipínách, ve Španělsku, Portugalsku, Keni, Indii, Nepálu a Spojených státech. Jan Pavel II. ho v roce 2001 jmenoval kardinálem.

image:Image 9/source/orig/8870_5322_0_844.jpeg

Agostino Cacciavillan, kardinál z Vicenzy, zemřel v časných ranních hodinách ve svém bytě ve Vatikánu: bylo mu 95 let. Emeritní předseda Správy jmění Apoštolského stolce, tzv. APSA, se narodil 14. srpna 1926 v Novale di Valdagno v diecézi a provincii Vicenza. Žil v početné rodině s devíti dětmi.

Na kněze byl vysvěcen 26. června 1949 a v roce 1952 se přestěhoval do Říma, kde studoval na Papežské gregoriánské univerzitě (licenciát ze společenských věd), na Státní univerzitě (titul z práva) a na Papežské lateránské univerzitě (titul z kanonického práva). Své studijní nadšení doprovázel pastoračním nasazením mezi studenty a absolventy katolických univerzit.

Dva roky studoval na Papežské církevní akademii (1957-1959), poté pracoval na Státním sekretariátu. Poté byl vyslán na Filipíny jako sekretář apoštolské nunciatury v Manile. V letech 1964-1968 byl sekretářem nunciatury v Madridu a několik měsíců také v Lisabonu. V letech 1968-1976 pracoval na Státním sekretariátu, zejména jako vedoucí Informačního a dokumentačního úřadu.

17. ledna 1976 ho Pavel VI. jmenoval titulárním arcibiskupem v Amiternu a apoštolským pronunciem v Keni a apoštolským delegátem na Seychelách. Na biskupa byl vysvěcen 28. února následujícího roku v bazilice svatého Petra ve Vatikánu státním sekretářem kardinálem Jeanem Villotem. V letech 1976-1981 působil v Keni jako stálý pozorovatel Svatého stolce u Organizace OSN pro životní prostředí a lidská sídla (UNEP, Habitat). 9. května 1981 ho papež Jan Pavel II. jmenoval apoštolským pronunciem v Indii a 30. dubna 1985 se stal prvním apoštolským pronunciem v Nepálském království. Dne 13. června 1990 ho Svatý otec přeložil na apoštolskou nunciaturu ve Spojených státech amerických a zároveň ho jmenoval stálým pozorovatelem Svatého stolce při Organizaci amerických států (OAS). Ve Washingtonu je také zástupcem Svatého stolce ve Světovém sdružení právníků.

Dne 5. listopadu 1998 ho papež jmenoval předsedou Správy jmění Apoštolského stolce a této funkce se ujal v prosinci následujícího roku. Jako předseda APSA měl také odpovědnost v rámci nadace Centesimus annus pro pontifice. Dne 1. října 2002 se stal emeritním prezidentem APSA.

Jan Pavel II. ho v konzistoři 21. února 2001 jmenoval kardinálem s titulem Santi Angeli Custodi in Città Giardino. V dubnu 2005 se zúčastnil konkláve, na kterém byl zvolen papež Benedikt XVI. Kardinálem protodiakonem byl od 1. března 2008 do 20. února 2011.

Po jeho smrti tvoří kardinálské kolegium 212 kardinálů, z nichž 119 je volitelů a 93 nevolitelů.

Život z víry

image:Image Živá řeka evangelia 3.
Živá řeka evangelia 3. Pavel Ambros
image:Image Prameny světla