K předání sochy sv. Anežky papeži dojde již v sobotu

Datum publikace7. 9. 2016, 14.45

V sobotu 10. září 2016 se uskuteční v rámci Svatého roku milosrdenství mimořádná generální audience, na kterou se tentokrát vypraví i nemalá delegace s České republiky. Papež František při ní obdrží dar: sochu sv. Anežky České.

Slavnostního předání sochy, vytvořené na návrh studentky Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích Aleny Kubcové, se kromě skupin českých poutníků zúčastní také kardinál Miloslav Vlk, hradecký biskup Jan Vokál a plzeňský biskup Tomáš Holub.

Společně budou odpoledne nejprve slavit mši svatou k bazilice San Giovanni dei Fiorentini, aby poté Svatou bránou vstoupili do baziliky sv. Petra. Zde se pomodlí před oltářem sv. Václava, následně se zastaví v podzemní kapli svatých patronů Evropy před sochou sv. Anežky České, kde bude natrvalo umístěna, a u hrobu kardinála Josefa Berana v kryptě svatopetrské baziliky.

Socha má být symbolem odpovědnosti mocných vůči bezmocným. Takový byl i život Anežky Přemyslovny, která využila svou moc pro pomoc bezmocným. Svatá Anežka je tedy nejen symbolem české státnosti, ale chápu ji též jako symbol odpovědnosti státu vůči nemocným, starým, sociálně slabým, vyloučeným, a v neposlední řadě jako symbol milosrdenství,“ uvedla při prezentaci sochy místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Více ke vzniku sochy naleznete ve článku ZDE. O průběhu celé akce budeme nadále informovat.

Přenos generální audience si můžete pustit na TV Noe, začátek v sobotu kolem 9.40.

(Zdroj: Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci, Církev.cz)

Autor článku: Zuzana Lášková