15. ročník Noci kostelů v brněnské diecézi

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace3. 6. 2023, 12.43

V pátek 2. června 2023 během tradiční akce Noc kostelů již popatnácté otevřely své brány kostely, sbory a modlitebny křesťanských církví napříč Českou republikou. V brněnské diecézi se letos zapojilo 225 míst a nabídlo více než 1160 programů (v ČR 1 806 míst se 7 715 programy). Pořadatelům přálo i počasí a podle prvních odhadů bylo zaznamenáno opět více než 100 000 návštěvnických vstupů.

image:Image 32/source/orig/31888_20220610-dsc0074.jpg
Foto: Petr Hrabovský, ČaV

Pestrá nabídka programů 53 zapojených míst přilákala v Brně tradičně tisíce návštěvníků. Mnozí zájemci přicházeli a zůstávali i po původně avizovaném ukončení večera. Pořadatele překvapilo i několik větších skupin mimobrněnských zájemců, kteří přicestovali společně autobusy. Velký zájem byl opět o hudební pořady, ať to byly koncerty mladých kapel v Zahradách po Petrovem nebo představení klasické a varhanní hudby v katedrále či provedení Biblických písní Antonína Dvořáka v kostele sv. Maří Magdaleny. Mnoho návštěvníků zavítalo opět do mimořádně zpřístupněného areálu bývalého kláštera Řádu sv. Voršily v Josefské ulici. Také pořadatelé dalších míst hlásili velkou návštěvnost a mnoho zajímavých setkání, rozhovorů a ohlasů.

Podle předpokladů řada zájemců navštívila místa spojená s dílem a odkazem význačného stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela v roce třístého výročí jeho úmrtí. Své brány poprvé otevřela všechna jeho díla v brněnské diecézi. V Rajhradu to byla hned dvě místa, do mariánské poutní svatyně ve Křtinách zavítali návštěvníci mj. i ze Zlína či Bratislavy. Místní pořadatele nadchl velký ohlas příchozích už i k dalším zajímavým nápadům pro příští rok. Ve Slavkově u Brna dle předpokladů přilákal téměř 700 návštěvníků interaktivní program oživené historie zaniklého kostela sv. Jakuba u zámeckého areálu.

Také farnosti z Vysočiny hlásí vysokou návštěvnost a spokojené ohlasy návštěvníků. V Třebíči po celý večer putovalo městem mnoho příchozích, kteří ocenili nabídku programů ve všech osmi otevřených místech. Ve Velkém Meziříčí zaujal závěrečný ekumenický program modliteb za město a národ s účastí politiků a představitelů města. Mnoho příchozích zaznamenali také v dalších sakrálních památkách již zmiňovaného stavitele Santiniho: ve Žďáru nad Sázavou, v Obyčtově, Horní Bobrové a ve Zvoli.
Věříme, že i tento patnáctý ročník Noci kostelů se vydařil a stal se příležitostí k zajímavým setkáním a vzájemnému obohacení a povzbuzení všech aktérů.

Noc kostelů

image:Image Umění důvěrnosti
Umění důvěrnosti Michal Altrichter
image:Image Modlitba pro začátečníky i mírně pokročilé