23. října 2022. Světový den misií a Misijní neděle s mottem „Budete mými svědky“

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí
Datum publikace13. 10. 2022, 12.14

Misijní koláče, misijní perníčky, ale i misijní víno se stávají fundraisingovými prostředky sbírky na Papežská misijní díla. Ve farnostech bývá zvykem sbírku podpořit právě prodejem různých dobrot.

image:Image 18/source/orig/17738_15167_0_misijnijarmarkmistek.jpg
Foto: Ivana Bužková, Člověk a Víra

Světový den misií letos vychází na neděli 23. října. V církvi se slaví již od roku 1926, kdy byl vyhlášen papežem Piem XI. Do sbírky se zapojují věřící po celém světě. Není to jen akce zemí bohatého Západu, které přispívají na chudé v různých částech planety. Peníze na Papežská misijní díla se sbírají i v nejchudších oblastech světa.

Motto letošní Misijní neděle zní: „Budete mými svědky.“ (Sk1,8)

Letošní rok je spojen s řadou výročí založení různých církevních aktivit, které se staly součástí Papežských misijních děl. 400 let má Kongregace pro evangelizaci národů (dříve Kongregace de Propaganda Fide) a 200 let uplynulo i od vzniku Díla šíření víry, které bylo spolu s Dílem dětí a Dílem sv. Petra apoštola před sto lety uznáno za dílo „papežské“.

Před 200 lety založila Sdružení pro šíření víry prostá francouzská dívka Pauline Jaricotová. Toto sdružení se společně s aktivitou „Dílo dětí“, založenou francouzským biskupem Charlesem de Forbin-Jansonem a „Dílem sv. Petra apoštola“ zakladatelky Jeanne Bigardové (na podporu seminaristů a kněží v misijních zemích) stalo součástí Papežských misijních děl před 100 lety.

Papež František připomněl ve svém poselství ještě jedno stoleté výročí. V roce 1922 se narodil bl. Paolo Manna, který založil současnou „Papežskou misijní unii“, aby oživil a povzbudil misijního ducha mezi kněžími, řeholníky a řeholnicemi a v celém Božím lidu. „Přeji si, aby místní církve našly v těchto dílech pevný nástroj pro oživení misijního ducha Božího lidu,“ uvedl v poselství papež.

Život z víry

image:Image Misionáři bez lodi