Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Diecéze ostravsko - opavská

image:Image 89/source/orig/88090_72695_0_19-50-let-knezstvi-mesto-albrechtice-2026.jpg

50 let kněžství slavili se spolužáky tři biskupové

V kapli kláštera sester boromejek ve Městě Albrechticích děkovalo v úterý 23. června devět mužů za dar kněžství, které přijali před padesáti lety. Byli mezi nimi také tři emeritní biskupové – Vojtěch Cikrle, Václav Malý a Josef Kajnek. Do Města Albrechtic přijeli, protože v tamním kněžském domově žijí P. Jiří Ondruš a P. Rudolf Friedl (oba jsou kněžími ostravsko-opavské diecéze). Mezi jubilanty patří také P. Stanislav Kovář (z brněnské diecéze), P. Miroslav Šimáček a P. František Jirásek (z

image:Image 89/source/orig/88061_72546_0_wilczek.jpg

Biskupství se podílí na stavbě bytového komplexu v Ostravě-Porubě

Biskupství ostravsko-opavské vstoupilo jako jeden z investorů do významného stavebního projektu, který nabídne nové byty v Ostravě-Porubě. Projekt nese název Rezidence Wilczek podle hraběcí rodiny Wilczeků, kteří v Porubě hospodařili a jako velkoprůmyslníci utvářeli moderní tvář Ostravy. Pro účely stavby vznikla společnost Rezidence Wilczek s.r.o., ve které má Biskupství ostravsko-opavské většinový podíl. Stavba budov na Polské ulici (tedy na rozhraní rezidenční oblasti a okolní zeleně) se již na

image:Image 88/source/orig/87984_72539_0_dsc01458.jpg

Prašivá 2026: Umět dávat i přijímat

Na Prašivé se i letos setkají děti, rodiče a prarodiče z celé Ostravsko-opavské diecéze. Tradiční Setkání dětí a rodin s otcem biskupem, které se uskuteční 1. července, ponese motto „Dáváme a přijímáme“ a nabídne bohatý duchovní i doprovodný program. Program začne v 10.00 v areálu Kamenité ve Vyšních Lhotách. Po mši svaté se společně přesuneme na louku ke kostelu sv. Antonína, kde na vás čekají stanoviště rozvíjející téma darování a přijímání. Namátkou můžeme prozradit například

image:Image 88/source/orig/87914_72505_0_dji-mimo-20260620-111834-0-1781951333395-photo-scaled.jpg

Mějte v sobě kus apoštolů Filipa a Jana, popřál biskup novým jáhnům

V opavské konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie přijali v sobotu 20. června jáhenské svěcení dva muži z ostravsko-opavské diecéze. Filip Kohut z farnosti Mosty u Jablunkova tak završil formaci v kněžském semináři a vstoupil do poslední etapy před kněžským svěcením. Jan Čech z farnosti Vlčovice u Kopřivnice se stal trvalým jáhnem. Rodiny, příbuzní, přátelé i farníci přijeli do Opavy z různých koutů diecéze, zejména z okolí Mostů u Jablunkova a Vlčovic, aby oba kandidáty na jejich významné životní

image:Image 88/source/orig/87890_72494_0_mch7801.jpg

Knihu Společně na cestě najdete v knihkupectvích i na e-shopu

K 30. výročí vzniku ostravsko-opavské diecéze vznikla kniha Společně na cestě, která zachycuje a uspořádává střípky z historie diecéze, a spojuje je s rozhovory s pamětníky, kořeny víry na pomezí Moravy a Slezska a bohatým obrazovým doprovodem. Třicetiletá historie se může zdát v kontextu církevních dějin nepatrná. I tu je ale dobré zachytit, uvědomili si autoři publikace Společně na cestě – 30 let ostravsko-opavské diecéze. První dekáda diecézního příběhu se totiž rozvíjela v době, kdy

image:Image 88/source/orig/87881_72488_0_pexels-musicfactory-lehmannsound-12746-226659-scaled.jpg

Kurz Samuel: místo rozlišování

Od podzimu se v ostravsko-opavské diecézi opět uskuteční Kurz Samuel. Jedná se o celoroční kurz zaměřený na mladé, svobodné lidi, kteří hledají svou životní cestu. Kurz ukončí společné exercicie v první půlce července 2027. Kurz pro mladé, svobodné lidi ve věkovém rozmezí 17 až 30 let. To je Kurz Samuel. Celoroční kurz, během něhož se účastníci jednou měsíčně scházejí, aby se ve společenství učili naslouchat Božímu hlasu, prohlubovali svůj vztah s Bohem a rozlišovali, kam je Pán zve.

image:Image 88/source/orig/87669_72273_0_dsc09908-2.jpg

Slezská lilie: „Buďte nositeli Božích znamení“

Muzikálové melodie v podání Hany Fialové, písně z celého světa přichystané Permoníkem i divadelní zážitky s Těšínským divadlem přispěly k dalšímu mimořádnému ročníku Slezské lilie. Hlavní téma ale bylo františkánské. V Roce sv. Františka jej přichystal P. Šebestián Smrčina, OFM. Ve své nedělní promluvě při poutní slavnosti sv. Antonína vyzdvihl, že i v dnešní době mohou Kristovy učedníky provázet mimořádná znamení: „Buďte nositeli Božích znamení, jako je milosrdenství, laskavost a přemáhání zla

image:Image 88/source/orig/87618_72228_0_img-4886.jpg

Představené ženských řeholí prožily tři dny v Beskydech

Tři červnové dny strávily představené ženských řeholních společenství v Beskydech. V Písku u Jablunkova se konalo výjezdní zasedání Konference vyšších představených ženských řeholí. Zázemí našly v Beskydské oáze, vzdělávacím a rekreačním středisku Slezské církve evangelické augsburského vyznání. Kromě společného jednání navštívily sestry také komunitu alžbětinek v Jablunkově a setkaly se s biskupem Martinem Davidem. Ten slavil mši svatou v kostele Božího milosrdenství v Písku a ve své promluvě

image:Image 88/source/orig/87561_72183_0_327-2022-08-09-vohl-521a3924.jpg

Ostrava se připravuje na Celostátní setkání mládeže

Příprava na Celostátní setkání mládeže v Ostravě je v plném proudu. Organizátoři v květnu už poněkolikáté navštívili výstaviště Černá louka, kde se bude odehrávat hlavní část programu. Stále hledají dobrovolníky, kteří se zapojí například do úklidu nebo stravování přímo na setkání. Muž v džínových kraťasech prochází travnatou plochu na výstavišti Černá louka. Podle délky jeho kroku je vidět, že něco vyměřuje. Je to Rastislav Platko, šéf technického zabezpečení na plánovaném Celostátním setkání

image:Image 88/source/orig/87507_72028_0_mch9844.jpg

První pouť dobrovolníků v duchovní péči spojila více než čtyři desítky účastníků

V neděli 7. června se na poutním místě Panna Maria ve Skále uskutečnila první Pouť dobrovolníků v duchovní péči. Na společné setkání dorazilo více než čtyřicet účastníků – dobrovolníků působících v nemocnicích a sociálních službách, jejich rodinných příslušníků, přátel i kaplanů. V neděli 7. června se na poutním místě Panna Maria ve Skále uskutečnila první Pouť dobrovolníků v duchovní péči. Na společné setkání dorazilo více než čtyřicet účastníků – dobrovolníků působících v nemocnicích a

image:Image 88/source/orig/87386_71988_0_nz78532-pano.jpg

Slezská lilie se šapitó i Rokem sv. Františka

Sedmnáctý ročník Slezské lilie se vrací do Ostravy-Kunčiček. Celý víkendový program 12. až 14. června se uskuteční ve stínu kostela sv. Antonína z Padovy. Hlavními hosty budou františkán P. Šebestián Smrčina nebo sbor Permoník. Festival je oslavou patrona kostela v Kunčičkách – sv. Antonína Paduánského. K františkánské spiritualitě mají i jeho prostřednictvím ve farnosti blízko. I proto tým Slezské lilie pozval na nedělní poutní mši sv. (v 10.30) a následnou odpolední přednášku P. Šebestiána

image:Image 88/source/orig/87278_71924_0_10-jahenske-sveceni-2025-2.jpg

Ostravsko-opavská diecéze prožije jáhenské a kněžské svěcení

Červnové soboty jsou v kalendáři tradičně spjaty se svěcením nových jáhnů a kněží. V letošním roce se chystá jak svěcení jáhenské, tak kněžské. V italském Turíně pak navíc jáhenské svěcení přijmou dva mladí salesiáni, rodáci z ostravsko-opavské diecéze. V opavské konkatedrále v sobotu 20. června přistoupí k jáhenskému svěcení dva muži: bohoslovec Filip Kohut z farnosti Mosty u Jablunkova a kandidát trvalého jáhenství Jan Čech z farnosti Vlčovice (u Kopřivnice). Slavnostní mše sv. začíná v 9.30 (v

image:Image 88/source/orig/87255_71920_0_dsc7462.jpg

V červenci do katedrály dorazí první díly nových varhan

Přestavba varhan pro ostravskou katedrálu se blíží do cíle. Začátkem července by se do hlavního chrámu diecéze měly začít stěhovat první píšťaly a další části nástroje. Hotovo by mělo být na začátku listopadu. Katedrála se dočká prvotřídních varhan po čtyřech letech od spuštění projektu Varhany pro Ostravu. Nástroj původně tvořený pro pražský Palác kultury najde trvalý domov v ostravské katedrále. Ta získává nástroj s mimořádným příběhem. Stěhuje se totiž již potřetí od vzniku v časech

image:Image 88/source/orig/87223_71901_0_010.jpg

Přihlašování do tříletého kurzu pro učitele náboženství a katechety se prodlužuje

Katechetické a pedagogické centrum při ostravsko-opavském biskupství otevírá od září ve spolupráci s Teologickou fakultou Jihočeské univerzity tříletý vzdělávací kurz Učitelství náboženství a Výchova ke křesťanství. V tříletém vzdělávacím kurzu Učitelství náboženství a Výchova ke křesťanství zbývá ještě několik volných míst, proto KPC prodlužuje možnost podat přihlášku do neděle 21. června 2026.Zájemci se tak mohou ještě přihlásit do nového běhu kurzu, který propojuje teologii, pedagogiku,

image:Image 88/source/orig/87219_71889_0_6-ze-sbirky-bylo-porizeno-47-nabijecich-stanic.jpg

Díky Ostravě a Diecézní charitě míří do Dnipra 5,6 tun potřebného vybavení

Nabíjecí stanice, osvětlení, zdravotní pomůcky, invalidní vozíky, zákopové svíčky i potravinová pomoc. Celkem 22 palet materiální pomoci o hmotnosti 5,6 tuny a v hodnotě téměř 2 miliony korun míří z Ostravy do ukrajinského Dnipra a také charitativnímu fondu „Up Up Ukraine“. Veřejnou sbírku na pomoc svému partnerskému městu Dnipro vyhlásila Ostrava ve spolupráci s Diecézní charitou ostravsko-opavskou na konci letošního února. Za měsíc svého trvání sbírka vynesla celkem 1 121 006 korun, z toho

image:Image 88/source/orig/87195_71735_0_zaolzie.jpg

Poutníci z Těšínska se opět vydají na Jasnou Horu. Registrace je otevřena

34. ročník Pielgrzymky Zaolzie-Jasna Góra (poutě ze Záolší na Jasnou Horu) letos opět zamíří na významné mariánské poutní místo u Čenstochové. Poutníky čeká přes 162 kilometrů dlouhá trasa, kterou zdolají v šesti dnech (18. až 23. července). Myslí se také na cyklisty. Ti si pouť mohou zajet na kole v rámci 22. ročníku cyklopoutě. Registrace je již spuštěna. Pouť na Jasnou Horu vychází z Českého Těšína, kde se v 6 hodin ráno uskuteční mše svatá. Po ní udělí kněz všem poutníkům požehnání

image:Image 88/source/orig/87031_71681_0_rpo0629.jpg

Den vděčnosti propojil diecézní společenství

Mezi vysychajícími kalužemi, společným slavením eucharistie v katedrále, zpěvem Diecézního chrámového sboru a mnoha mezilidskými setkáními – v těchto souřadnicích si ostravsko-opavská diecéze v sobotu 30. května připomněla své třicáté výročí od založení papežem Janem Pavlem II. Pozvání biskupa Martina ke Dni vděčnosti vyslyšeli kněží i laici z různých částí diecéze i několik biskupů. Biskup během slavnostního odpoledne několikrát zaměřil pozornost k přesvědčení, že diecéze roste

image:Image 88/source/orig/87023_71679_0_20260402img4532.jpg

„Diecéze, která žije, tvoří a miluje.“ Pastýřský list k 30. výročí

V sobotu 30. května si nejmladší diecéze v Česku připomněla třicet let od vzniku. Biskup Martin David na následující den – neděli 31. května (Slavnost Nejsvětější Trojice) posílá do farností pastýřský list. Farnosti jsou také zvány k modlitbě přímluv za diecézi. Pastýřský list ke 30. výročí vzniku diecéze, Slavnost Nejsvětější Trojice (31. 5. 2026)Drazí bratři a sestry,včera jsme prožili v naší katedrále Den vděčnosti, kdy jsme Bohu děkovali za třicet let života ostravsko-opavské diecéze. Je

image:Image 87/source/orig/86815_71420_0_25052319-03-0925052319-03-09pnow01151.jpg

Tipy pro Noc kostelů v ostravsko-opavské diecézi

V pátek 29. května se v Moravskoslezském kraji a na Jesenicku do Noci kostelů zapojí 151 kostelů, kaplí a modliteben. Přinášíme tipy ze všech okresů. „Noc kostelů je unikátní mnoha zážitkovými programy, které připravují místní komunity. I v letošním roce máme několik novinek – například kostel Narození sv. Jana Křtitele v Neplachovicích u Opavy nebo duchovní centrum v Těrlicku,“ podotýká Adéla Pánek Hudečková – koordinátorka Noci kostelů v ostravsko-opavské diecézi. Celý program naleznete na

image:Image 87/source/orig/86813_71429_0_steborice3.jpg

Mimořádný objev románského presbytáře ve Stěbořicích

Při záchranném archeologickém výzkumu byly pod podlahou kostela Narození Panny Marie ve Stěbořicích odkryty dobře dochované pozůstatky románského presbytáře z 1. poloviny 13. století. Stěbořický kostel patří k nemnoha románským památkám, které se na území Moravskoslezského kraje dochovaly. V důsledku pozdějších přestaveb zůstávala středověká podoba kostela nejasná. Současný archeologický výzkum ostravského odborného pracoviště Národního památkového ústavu spojený s novou úpravou interiéru

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou