Advent ve starém domě: Něžné (před)vánoční čtení pro ženy

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace27. 11. 2023, 15.54

Advent ve starém domě je kniha, která do mysli i srdce vnáší tu pravou předvánoční atmosféru. Ta dýchá z každé ze 24 kapitol, které si čtenářky mohou dopřávat jednu po druhé během celého adventu. Příběhy protkané hořko-sladkými emocemi v tomto čtecím adventním kalendáři však spíše slupnou na jedno dvě posezení, jako pořádný kus hořké čokolády. Z této nadílky ale břicho ani svědomí nebolí, právě naopak. Na konci každé kapitoly zůstává v srdci i na jazyku něžně sladko.

image:Image 46/source/orig/45793_teaser-zpravy-1600x900.jpg

Osudy obyvatel jednoho domu odrážejí situace a události, které moc dobře známe. I náš advent již určitě zažil chvíle velkých očekávání, radostí, námah, nejistot i zklamání. Na této knize je krásné, že její hlavní hrdinové nachází na každý problém a každou starost velmi uvěřitelné a vlastně moudré a jednoduché řešení. Malé krůčky odvahy (a někdy i nutného sebezapření) mohou pro druhé znamenat ten největší projev náklonnosti či lásky, který se pak v dobrém vrací.

Autorky – oblíbená spisovatelka Hana Pinknerová a její dcera Adéla Jaworek – mají dar vykreslit věrohodně jakoukoliv situaci, náladu i emoci. Advent ve starém domě je čtení plné malých i velkých starostí, dětských i dospěláckých radostí a něžných poselství. Je nadějnou zprávou o tom, že dobro dřímá v každém z nás a vede nás k zamyšlení, na čem v životě opravdu záleží. Přináší mnoho vtipných situací, ale také okamžiků, nad kterými se dojetím tají dech. Srdce nejedné čtenářky jistě zjihne v momentech, kdy se ze zamračených bručounů vyklubou muži s city; a zaplesá, jakmile manželé nejednou projeví něžnou náklonnost svým ženám nebo vezmou nenadálou situaci pevně do svých rukou.

Hlavní hrdinka dává čtenářkám svým životem spoustu zajímavých adventních “tipů”. Od tvorby vlastního adventního kalendáře, který neobsahuje jen sladkosti, přes přípravy na charitativní bazar (každý den vytřídit jednu věc pro dobré účely) až po udržování přátelských vztahů se svými sousedy. Svým zájmem o druhé a drobnými projevy pozornosti probouzí empatii a blíženeckou lásku nejen ve svých dětech, ale i v nás.

Iniciátorkou čtecího kalendáře je Adéla Jaworek (*1996), mladší dcera Hany Pinknerové. Certifikovaná trenérka tanečních sportů vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Masarykově univerzitě v Brně. Založila taneční školu Tancování s Adélkou, vede kroužky pro děti a taneční kurzy pro dospělé. Advent ve starém domě je její literární prvotinou. Ta původně vznikala opravdu jako adventní čtení na pokračování a to pro autorčiny nejbližší – maminku, sestru a manžela. Výroba vlastních adventních kalendářů totiž sahá hluboko do autorčina dětství. S okolnostmi vzniku této tradice nás v úvodu knihy seznamuje starší sestra Adély, Anna Krištofová:

„Když jsme byly maličké, maminka nám vyrobila rozkošný adventní kalendář – sedm látkových pytlíčků z různých krásných látek zavěšených na šatní ramínko – a každý týden všechny naplnila nějakými dobrůtkami. Každé ráno jsme si u snídaně mohly jeden pytlík s překvapením otevřít. Chodily jsme k nim čichat, nenápadně osahávat, abychom odhadly, co v nich asi bude... Když mi bylo čtrnáct a Adélce jedenáct, vyrobily jsme první adventní kalendář i pro rodiče. Nechtěly jsme jim kupovat klasický čokoládový, protože lacinou kakaovou hmotu by moc neocenili. Naše duševní i finanční kapacita stačila na čtyři dobrůtky týdně. Myslím, že jsme jim po domácnosti schovávaly bonbóny na střídačku se vzkazy a kresbičkami. „Kalendář“ sklidil od rodičů velké ovace a od té doby se každý rok snažíme trumfnout vždy ten předchozí. Přidaly jsme dobrot do čtyřiadvaceti, kromě sladkostí zařadily i voňavé svíčky, olejové kuličky do koupele nebo jiné roztomilosti, podle aktuální inspirace nebo našeho rozpočtu.

S rodiči už několik let nebydlíme, obě jsme vdané, ale kalendářovou tradici v různých podobách stále udržujeme. Minulý rok Adélka dotáhla jeden svůj starý nápad k dokonalosti: když jsem prvního prosince přišla domů z vánočního večírku, našla jsem na dveřích v ložnici viset červenou stuhu se čtyřiadvaceti texty poskládanými do malých obdélníčků připnutých červenými kolíčky. Každé ráno jsme si ještě v posteli s manželem dychtivě četli Adélčin příběh starého domu … Občas, vlastně docela často, jsem u čtení uronila slzičku.”

„Mě se to tak líbilo, a tak jsem u toho plakala, jak mě to dojímalo”, vypráví Hana Pinknerová v rozhovoru s dcerou nad vznikem knihy, „že jsem říkala: »Adélko, s tím by se mělo něco udělat.« „Tak s tím něco udělej,” odpověděla jí dcera, pro kterou byl příběh již uzavřenou záležitostí a myšlenkami a nápady byla u dalších projektů a plánů.

Hana Pinknerová se s umem a nadšením sobě vlastním pustila do práce. Rozšířila příběhy o popisy míst, lidí, myšlenkových pochodů jednotlivých postav a atmosféry různých událostí, rozvinula dialogy a sem tam přidala pointu navíc. Uhladila některé, možná trochu neobratné formulace a dle dceřiných slov dala celému příběhu "šťávu”. Již brzy pro vás chystáme ukázku z knihy, abyste se mohli přesvědčit, jak báječně se tato spolupráce povedla.

Celý záznam zajímavého rozhovoru o tom, jak kniha vznikala, můžete zhlédnout zde.

Čtecí kalendář Advent ve starém domě lze zakoupit na e-shopu Cirkev.cz.

Život z víry Advent a Vánoce Spiritualita

image:Image Eucharistické zázraky III.
Eucharistické zázraky III. František Mráček
image:Image Ve škole Ducha Svatého
Ve škole Ducha Svatého Jacques Philippe
image:Image Neboj se... to se snadno řekne!
Neboj se... to se snadno řekne! Hallie Lord
image:Image Nevyšlapanou cestou