Američtí biskupové podpořili návrh jmenovat sv. Johna Henryho Newmana učitelem církve

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 11. 2023, 10.07

Biskup Robert Barron z diecéze Winona-Rochester v Minnesotě byl jedním z několika amerických biskupů, kteří podpořili návrh jmenovat anglického kardinála, sv. Johna Henryho Newmana, učitelem církve.

image:Image 46/source/orig/45647_snimek-obrazovky-2023-11-20-v-14-41-33.png
Picryl

Zástupci komise pro nauku víry biskupské konference USA se 15. listopadu během podzimního plenárního zasedání v Baltimoru dotázali sboru biskupů, zda podpoří návrh předložený Biskupskou konferencí Anglie a Walesu, kterým žádá Svatý stolec, aby byl svatý kardinál John Henry Newman jmenován učitelem církve. Američtí biskupové drtivou většinou odhlasovali zaslání dopisu papeži Františkovi, v němž vyjádřili podporu návrhu britských biskupů. Newman, narozený v roce 1801, konvertoval ke katolické víře z anglikánství a čelil odporu a předsudkům ze strany své komunity a rodiny.

"Pokud bude Newman jmenován učitelem církve, měli bychom toho využít a důkladně prostudovat jeho spisy. Myslím, že by to mohlo pomoci zacelit některá rozdělení v naší církvi," uvedl biskup Barron ještě před hlasováním amerických biskupů. Podporu návrhu vyjádřili i další biskupové, včetně arcibiskupa/metropolity Borise Gudziaka z ukrajinské katolické eparchie ve Filadelfii a kardinála z Bostonu Seana O'Malleyho.

Před svou konverzí se Newman proslavil jako známý a uznávaný oxfordský akademik, kazatel a veřejný intelektuál. Jeho konverze ke katolické víře v roce 1845 mu způsobila ztrátu mnoha přátel, včetně jeho vlastní sestry, která s ním již nikdy nepromluvila. V roce 1847 se stal knězem a založil v Anglii Oratorium sv. Filipa Neriho. Věnoval se zejména vzdělávání, založil dvě chlapecké školy a Irskou katolickou univerzitu. Newmanovo dílo Idea univerzity se stalo základním textem katolického vysokoškolského vzdělávání. Napsal řadu dalších knih i dopisů a zemřel v Birminghamu v roce 1890 ve věku 89 let. Papež František ho svatořečil v roce 2019. Pokud by byl kardinál Newman jmenován učitelem církve, připojí se k více než třem desítkám svatých, kteří jsou nositelé tohoto titulu.

Titul učitel církve se tradičně uděluje na základě tří předpokladů: zjevné svatosti kandidáta potvrzené jeho svatořečením; význačnosti dané osoby v oblasti nauky prokázané zanecháním souboru učení, které značně a trvale přispělo k životu církve; a formálního prohlášení církve, obvykle papežem.

Matthew Bunson, ředitel redakce EWTN News uvedl, že podpora biskupů může mít na jmenování kardinála Newmana vliv. "Američtí biskupové se obrátili na papeže Benedikta XVI. kvůli sv. Janu z Avily, a ten byl pak jmenován učitelem církve. V roce 2019 požádali papeže Františka, aby jmenoval sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve, a to se stalo pár let poté. Mohlo by to mít nějaký dopad a biskupové si zjevně přejí, aby se tak stalo co nejdříve,“ uzavřel Bunson.

Zdroj: CNA

Osobnosti Církev a společnost

image:Image Martyr Christi
Martyr Christi Vojtěch Novotný