Anděl Páně: Podstatou Boží slávy je dar a odpuštění

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 3. 2024, 13.52

Papež František se v promluvě při pravidelné nedělní modlitbě Anděl Páně zamýšlel nad evangeliem páté neděle postní. Vysvětlil, že Ježíš na kříži nám sděluje, že sláva pro Boha neznamená lidský úspěch, bohatství nebo popularitu, ale znamená milovat až k nasazení vlastního života.

image:Image 54/source/orig/53162_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-4.jpeg
Vatican Media

"Ježíš nám chce říci, že oslavovat se pro Boha znamená darovat se, dát se k dispozici a nabídnout svou lásku. A to se stalo vrcholným způsobem na kříži, právě tam, kde Ježíš naplno rozvinul Boží lásku, plně odhalil svou tvář milosrdenství, daroval svůj život a odpustil těm, kteří ho ukřižovali.

Kristus Pán nás učí, že pravá sláva, která nikdy nezaniká a činí člověka šťastným, je tvořena darem a odpuštěním. Dar a odpuštění jsou podstatou Boží slávy. A jsou pro nás cestou života. Jsou to zcela odlišná kritéria od toho, co vidíme kolem sebe, a dokonce i v nás, když o slávě uvažujeme jako o něčem, co máme spíše přijímat než dávat, co máme spíše vlastnit než nabízet. Světská sláva je pomíjivá a nezanechává v srdci radost a nevede k dobru pro všechny, ale k rozdělení, neshodám a závisti.

A tak se můžeme ptát sami sebe: Jakou slávu si přeji pro sebe, pro svůj život, o jaké budoucnosti sním? Takovou, že ohromím druhé svou zdatností, svými schopnostmi nebo tím, co vlastním? Nebo cestou darování se a odpuštění, cestou Ježíše na kříži? Cestou toho, koho neunavuje milovat, a tak svědčí o Bohu a dává vyniknout kráse života? Jakou slávu chci pro sebe? Pamatujme, že když dáváme a odpouštíme, září v nás Boží sláva.

Kéž nám Panna Maria, která s vírou následovala Ježíše v hodině utrpení, pomůže být živým odrazem Ježíšovy lásky."

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Promluvy papeže Františka