Apoštolský nuncius Eterovič citoval německým biskupům z učení papeže Františka

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 9. 2023, 16.46

„V některých církevních kruzích se na křesťanskou antropologii zapomnělo. Místo toho v nich převládá obraz člověka, který se vzdaluje tomu, co říká Bible a církevní učení, nebo je dokonce v rozporu s nimi," řekl papežský nuncius arcibiskup Nikola Eterović při zahájení podzimního zasedání Německé biskupské konference. Vatikánský diplomat v Berlíně věnoval svůj projev tomu, aby německým biskupům připomněl, co církev na základě Božího slova učí o člověku jako muži a ženě.

image:Image 43/source/orig/42066_nuntius-header.jpg
Nuntiatur.de

Arcibiskup Eterović připomněl, že základem křesťanské antropologie jsou první slova Písma svatého, v nichž se ukazuje Boží vůle pro člověka, stvořeného jako muže a ženu a požehnaného Stvořitelem, aby byl plodný a obýval zemi. Tuto původní vizi člověka plně potvrdil také Kristus. Platí i dnes a církev je jí věrná, jak dokládá její učení.

V promluvě k německým biskupům zástupce Svatého otce obsáhle citoval z učení papeže Františka, v němž důrazně povzbuzuje církev a rodiny k odmítnutí kolonizace genderovou ideologií a zejména je zavazuje k ochraně nových generací. "Na dětech a mladých lidech se nesmí experimentovat. Nejsou pokusnými králíky," citoval papeže arcibiskup Eterović. Odkázal přitom na historickou zkušenost samotných Němců: "Hrůzy manipulace prostřednictvím výchovy, jichž jsme byli svědky ve velkých genocidních diktaturách 20. století, nezmizely; jsou stále přítomny v jiných podobách a návrzích, které pod rouškou modernosti nutí děti a mladé lidi jít cestou diktátorské 'uniformity'," uvedl papežský diplomat v další z citací z papeže Františka. Zdůraznil přitom, že je třeba podporovat rodiče, kterým nesmí být upíráno právo rozhodovat o výchově svých dětí.

Apoštolský nuncius v Německu rovněž odkázal na nedávné prohlášení vatikánského státního sekretáře, který u příležitosti 75. výročí Všeobecné deklarace lidských práv poznamenal, že ideologické kolonizace mohou představovat hrozbu pro náboženskou svobodu. "Na jedné straně, vidíme neustálé útoky na bohoslužebná místa a gesta, která podkopávají náboženskou svobodu, pronásledování, k nimž dochází ve světě. A na druhé straně se setkáváme s pokusy vzít nám hlas ve veřejné diskusi... (...) Chceme pouze mít možnost vyjádřit svůj pohled na muže a ženu, pohled, který vychází z evangelia a je zakořeněn v tradici církve,” řekl kardinál Pietro Parolin, jehož slova rovněž ocitoval arcibiskup Eterović před německými biskupy.

Celá promluva apoštolského nuncia v Německu, arcibiskupa Eteroviće je zde.

Biskupové

image:Image Zahradník duší