Apoštolský nuncius v Německu ke kauze zřizování "synodální rady" a svěcení žen

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 3. 2023, 12.39

AKTUALIZOVÁNO | V příloze je český překlad promluvy apoštolského nuncia Nikoli Eteroviče. Svatý stolec znovu připomíná německým biskupům, že nejsou oprávněni zřizovat synodální rady. Na probíhajícím plenárním zasedání Německé biskupské konference v Drážďanech se na toto téma vyjádřil apoštolský nuncius arcibiskup Nikola Eterović. Zdůraznil také, že stále platí učení papeže Jana Pavla II., že církev není oprávněna světit ženy na kněze.

image:Image 25/source/orig/24756_hk-72-2018-11-ein-gespraech-mit-erzbischof-nikola-eterovic-dem-apostolischen-nuntius-in-berlin-der-zoelibat-ist-kein-tabu.jpg
Foto: Dombrowski

Skutečnost, že místní církve nejsou oprávněny jmenovat synodální radu "jako poradní a rozhodovací orgán" nezávislý na biskupech, byla výslovně zmíněna již v papežem schváleném dopise tří kardinálů Parolina, Ladarii a Ouelleta německému episkopátu z ledna letošního roku. Předseda německého episkopátu však tehdy navzdory zamítavému stanovisku Svatého stolce prohlásil, že němečtí biskupové budou i nadále ) o zřízení takovéto rady usilovat. Proto došlo k dalšímu zásahu Vatikánu, tentokrát prostřednictvím nuncia. Arcibiskup Eterović prohlásil, že byl z moci úřední pověřen upřesnit, že ani diecézní biskup nemůže zřídit synodální radu na diecézní nebo farní úrovni.

Arcibiskup Eterović, který byl v minulosti generálním sekretářem biskupské synody, zároveň zdůraznil, že synodalita je v církvi spíše záležitostí ducha a stylu než struktur. Namísto vytváření nových institucí, které by hrozily dalším bujením byrokracie, by měl být synodální duch oživen ve stávajících orgánech a institucích.

Papežský diplomat se dotkl rovněž otázky svěcení žen, která se pravidelně objevuje v rámci německé synodální cesty. Zdůraznil, že církev nemůže světit ženy na kněze, a odkázal při tom jak na apoštolský list Jana Pavla II. Ordinatio sacerdotalis z 22. května 1994, tak na obsáhlá vysvětlení, která v této věci podal papež František. Podle nových trestních norem obsažených v VI. knize Kodexu kanonického práva, reformované apoštolskou konstitucí papeže Františka Pascite gregem Dei z 23. května 2021, je předvídán trest exkomunikace pro ty, kdo by chtěli udělit kněžské svěcení ženě, stejně jako pro ženu, která by na svěcení aspirovala.

Život z víry Pastorace

image:Image Věřím ve vzkříšení těla a život věčný
Věřím ve vzkříšení těla a život věčný
image:Image Základní pravdy křesťanské víry a morálky
Základní pravdy křesťanské víry a morálky
image:Image Proč Bůh dovolí utrpení?
Proč Bůh dovolí utrpení? Nicky Gumbel
image:Image Malý kompas víry