Boj proti chudobě musí zůstat ústřední prioritou mezinárodního společenství. Mons. Gabriele Caccia, stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN v New Yorku, to zdůraznil ve svých projevech na Politickém fóru věnovaném malým ostrovním rozvojovým státům (SIDS) a nejméně rozvinutým africkým zemím. Podle něj nelze dosáhnout cílů Agendy 2030 bez řešení dluhové pasti, v níž se tyto státy nacházejí.
„Chudoba nadále sužuje miliony lidí, připravuje je o základní prostředky a podkopává jejich důstojnost,“ uvedl Mons. Caccia 15. července. „Proto musí boj proti chudobě zůstat nejen ekonomickou otázkou, ale i morálním imperativem.“
Stálý pozorovatel připomněl, že 3,4 miliardy lidí žije v zemích, které vydávají více prostředků na splácení úroků než na zdravotnictví a vzdělávání. Svatý stolec proto volá po okamžitém snížení zadlužení, jeho restrukturalizaci a spravedlivém financování pro nejzranitelnější země.
Arcibiskup Caccia dále upozornil na problém ekologického dluhu mezi „severem“ a „jihem“ světa, způsobený nerovnováhami v obchodu a nadměrným využíváním přírodních zdrojů bohatšími státy. „Nejchudší a nejzranitelnější země, včetně SIDS, nesou nejhorší následky klimatických změn,“ zdůraznil.
Podle Svatého stolce je nutné reformovat globální systém řešení dluhů, který by měl brát v úvahu zranitelnost malých ostrovních států, podporovat environmentální spravedlnost a stavět do středu lidskou důstojnost.
„Snížení dluhu může být příležitostí k rozvoji, pokud umožní těmto zemím investovat do infrastruktury, zdravotnictví a vzdělávání,“ řekl Mons. Caccia a vyzval k větší solidaritě. Připomněl také slova papeže Lva XIV., podle nichž je jubilejní rok výzvou ke spravedlivému přerozdělení nespravedlivě nabytého bohatství.
Zdroj: Vatican News, italská sekce, redakčně upraveno