Arcibiskup Gallagher: Nevylučuji papežovu srpnovou cestu do Kyjeva

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 7. 2022, 18.17

Arcibiskup Gallagher, sekretář pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi, v rozhovoru pro zpravodajství italské televize prohlásil, že nevylučuje papežovu srpnovou cestu do Kyjeva. Vyjádřil přesvědčení, že taková návštěva by mohla přinést pozitivní výsledky. Zároveň tlumočil soustrast nad úmrtím bývalého japonského premiéra Abeho.

image:Image 15/source/orig/14149_10933_0_844.jpeg

Cesta do Kyjeva se začne připravovat po papežově návratu z Kanady, a tudíž není vyloučeno, že by papež František navštívil Ukrajinu již v srpnu, řekl arcibiskup Paul Richard Gallagher v rozhovoru s italským vatikanistou Ignaziem Ingraem pro zpravodajskou relaci TG1 prvního kanálu italské státní televize RAI.

„Papež je silně přesvědčen, že pokud mu tato návštěva bude umožněna, může přinést kladné výsledky. Prohlásil, že pojede na Ukrajinu a od počátku projevil ochotu rovněž k návštěvě Moskvy a setkání s ruskými státními představiteli“, uvedl arcibiskup Gallagher.

Na otázku, zda by se cesta do Kyjeva mohla uskutečnit po papežově návratu z Kanady, kam se František vypraví v posledním červencovém týdnu, arcibiskup Gallagher odpověděl: „Ano, myslím, že po příjezdu z Kanady se skutečně začne zvažovat tato možnost“. K případnému uskutečnění této cesty již v srpnu prohlásil: „Je to možné, nemohu to vyloučit, avšak velice záleží na výsledcích cesty do Kanady, uvidíme, jak ji papež zvládne, protože to budou velice namáhavé dny, a pak se uvidí.“

V ohledu na kontakty s Moskvou v souvislosti s možnou tamní návštěvou mons. Gallagher vysvětlil, že vatikánské vztahy s Ruskou federací jsou v tuto chvíli spíše institucionální a probíhají skrze apoštolského nuncia v Moskvě a ruského velvyslance u Svatého stolce. Kromě těchto zprostředkovatelů neexistuje mnoho dalších přímých či osobních kontaktů, dodal arcibiskup Gallagher a upozornil na jiné evropské ohnisko: „Velice nás znepokojuje ukrajinská otázka a řešení války, ale zároveň nás silně zneklidňuje budoucnost na západě Balkánu“.

Sekretář pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi poté odpověděl na dotaz o ekumenických vztazích a papežově setkání s patriarchou Kirillem: „Pokud patriarcha Kirill a Svatý otec vycestují do Kazachstánu na mezinárodní konferenci o světových náboženstvích, věřím, že tam dojde k setkání. Je třeba se pokusit o to, aby se kvůli jednotě církve překonala nedorozumění a obtíže“.

A konečně arcibiskup Gallagher komentoval vraždu někdejšího japonského premiéra Šinzó Abeho: „Atentát a jeho úmrtí mne naplňuje hlubokým smutkem. Měl jsem tu čest, že jsem se s premiérem setkal při návštěvě Japonska. Byl člověkem, který měl veliký vliv i za japonskými hranicemi. Byl to spíše kontroverzní člověk, ale na druhé straně zásadový muž s obrovským smyslem pro dobro svého národa.“

Papežské cesty Osobnosti

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Bratr František