Arcibiskup Gallagher: Světový mír ohrožuje válka nehodná člověka

Autor: Tiziana Campisi Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 10. 2022, 19.00

Sekretář pro vztahy se státy v projevu u příležitosti státního svátku Korejské republiky poukázal na současnou geopolitickou situaci: konflikty nevyřeší problémy, mezinárodní diplomacie by měla vážně uvažovat a energicky jednat. Jak uvedl, papežova touha navštívit severní oblasti Korejského poloostrova nepolevila.

image:Image 18/source/orig/17488_14915_0_844.jpeg
Mons. Paul Richard Gallagher, sekretář Svatého stolce pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi (Vatican Media)

Dnes je naléhavě nutné posilovat autentickou kulturu míru, která se zakládá na podpoře dialogu za respektování mezinárodního práva a může zajistit mírové soužití národů, řekl arcibiskup Paul Richard Gallagher, sekretář pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi, který v pátek promluvil na recepci korejského velvyslance u Svatého stolce Choo Kyo Ho pořádané ke státnímu svátku Korejské republiky. Ve svém projevu k této příležitosti mons. Gallagher vzhledem k současné geopolitické situaci, v níž je mír ve světě vážně ohrožen, zdůraznil, že válku je třeba považovat za zcela nevhodný nástroj k řešení mezinárodních konfliktů, protože není hodna člověka a jeho přirozeného povolání k míru.

Diplomatický sbor u Svatého stolce jako nástroj míru

Arcibiskup Gallagher připomněl, že v roce 1980 tehdejší kardinál státní sekretář Agostino Casaroli v projevu k členům diplomatického sboru akreditovaným u Apoštolského stolce definoval zprostředkování míru jako nejušlechtilejší poslání a nejvyšší užitečnost diplomatické služby, a zdůraznil, že Svatý stolec, když se na obzoru stahují temná mračna, nemůže než vyzvat akreditované diplomaty, aby se vážně zamysleli a energicky jednali. Sekretář pro vztahy se stáy a mezinárodními organizacemi zopakoval slova papeže Františka, která 14. září pronesl na kongresu náboženských představitelů v Kazachstánu: „Mír pramení z bratrství, roste v boji proti nespravedlnosti a nerovnosti, buduje se tím, že se obracíme k druhým.“

Pokud jde o Korejskou republiku, mons. Gallagher zdůraznil, že od svého vzniku v roce 1948 se zavázala podporovat svobodu a demokracii, založenou na úctě k lidské důstojnosti a péči o blaho svého lidu. V souvislosti s diplomatickými vztahy se Svatým stolcem, které byly navázány v roce 1963, arcibiskup Gallagher připomněl náboženské, kulturní a osobní kontakty, které jsou jejich základem a které nedávno vyvrcholily návštěvou papeže Františka v Koreji v roce 2014 a návštěvou prezidenta Mun Če-ina ve Vatikánu v roce 2018 a vloni.

Františkovo přání navštívit severní část Korejského poloostrova

Sekretář pro vztahy se státy poté potvrdil závazek Svatého stolce při spolupráci s Korejskou republikou v zájmu dosažení trvalého míru a skutečné harmonie jak v tomto národě, tak ve světě jako celku, a vyjádřil vděčnost za úctu, kterou tento stát chová ke katolické církvi a jejímu přínosu v korejské společnosti, zejména v oblasti vzdělávání a sociální péče. Ujistil také, že Svatý stolec doprovází korejský lid na jeho cestě k míru a rozvoji, sdílí jeho 'radosti a naděje, smutky a obavy' a že neopomene podpořit Koreu v jejích nejhlubších touhách, počínaje usmířením a prosperitou celého Korejského poloostrova. Je dobře známo, že papež František chová zvláštní zájem a náklonnost ke korejskému lidu, pokračoval mons. Gallagher, který nakonec připomněl papežovo přání navštívit také oblasti na severu Korejského poloostrova, pokud obdrží oficiální pozvání od tamních státních představitelů.

Válka na Ukrajině

image:Image Turzovka