Arcibiskup Manamika: Zednářství korumpuje Afriku, bez něj kariéru neuděláte

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 11. 2023, 13.45

Společnost středoafrických zemí je zkorumpovaná zednářstvím. Člověk k němu musí patřit, aby mohl udělat kariéru nebo získat veřejnou funkci. Upozorňuje na to předseda episkopátu Konžské republiky s odvoláním na nejnovější dokument Dikasteria nauky víry, který potvrzuje pro katolíky zákaz vstupu do zednářských lóží. Připomínáme to našim věřícím, ale tlak ze strany svobodných zednářů je velmi silný, dodává arcibiskup Bienvenu Manamika Bafouakouahou.

image:Image 46/source/orig/45821_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2023-11-23t134440-120.jpeg
Foto: Vatican Media

"Pro místní elity v Africe je obtížné bránit se vlivu svobodného zednářství," zdůrazňuje konžský arcibiskup. "I když je někdo dostatečně kompetentní a schopný, aby se ucházel o důležitou pozici, nemůže ji získat, pokud se nestane zednářem." Metropolita hlavního města Brazzaville poznamenává, že v jeho zemi se již zednářství neskrývá, působí zcela otevřeně a rekrutuje mnoho mladých lidí. Církev před ním varuje katolíky, ale ví, že stojí před velmi vážným dilematem, protože i když jsou dobře vzdělaní, nedostanou místo, pokud k zednářům nepatří. "Pro nás je to vážný pastorační problém," dodává arcibiskup Manamika. Zdůrazňuje však, že církev se nesmí odchýlit od hlásání evangelia. Musí střežit Pravdu a formovat svědomí.

V rozhovoru pro agenturu Fides si konžský biskup také stěžuje na činnost letničních společenství, která vedou na duchovním poli jakousi "partyzánskou válku" v tom smyslu, že tvrdě bojují proti katolické církvi. Zasévají zmatek do víry katolíků tím, že nabízejí rychlá a snadná řešení jejich problémů.

S odkazem na ekologickou exhortaci Laudate Deum předseda konžského episkopátu tvrdí, že v jeho zemi jsou všichni pro ochranu životního prostředí. Na osud své vlasti však mají jen malý vliv. “Nejsme to my, kdo rozhoduje. Jsme chudí lidé v bohaté zemi," dodává arcibiskup Manamika.

Zdroj: Vatican News, polská sekce

Církev a společnost