Lupa
Obsah Obsah
Portál

Arcibiskup Scicluna: Benedikt XVI. se zasloužil o řešení sexuálního zneužívání duchovními

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 1. 2023, 12.32
TiskTisk

Maltský arcibiskup Charles Scicluna, všeobecně uznávaný muž, který působil jako nejvyšší vatikánský žalobce v případech sexuálního zneužívání ze strany duchovních, podporuje a oceňuje postup zesnulého papeže Benedikta XVI. při řešení těchto případů v katolické církvi.

image:Image 22/source/orig/21873_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-36.jpeg
Vatican Media

Podle arcibiskupa Charlese Scicluny papež František mnoha dokumenty navazuje na pokrok, kterého bylo dosaženo za pontifikátu Benedikta XVI. Maltský arcibiskup, adjunkt Kongregace pro nauku víry, v ní působil deset let jako promotor spravedlnosti a sehrál zásadní roli při řešení případů sexuálního zneužívání ze strany duchovních. 

Říká, že tehdejší kardinál Ratzinger "se významně podílel na dlouhém a náročném procesu, který aktualizoval právo a postupy týkající se nejzávažnějších kanonických deliktů (zločinů; delicta graviora) vyhrazených do jurisdikce Kongregace (nyní Dikasteria) pro nauku víry v letech 1996-2001."

Jako prefekt Kongregace pro nauku víry (CDF)

V memorandu, které obsahuje časovou osu a podrobnosti ohledně reakce kardinála Ratzingera/Benedikta XVI. na problematiku sexuálních deliktů spáchaných duchovními na nezletilých, arcibiskup Scicluna uvádí, že již v roce 2001 Ratzinger coby tehdejší prefekt CDF "předložil Janu Pavlovi II. návrh zákona, který papež promulgoval jako Motu Proprio Sacramentorum Sanctitatis Tutela (MP SST) 30. dubna 2001".

"Brzy poté, v listopadu 2001, získala CDF od papeže zvláštní pravomoc odchýlit se od promlčecí lhůty, aby mohla adekvátně reagovat na ty nejzávažnější zločiny. V únoru 2002 kardinál Ratzinger požádal a následně i získal od papeže Jana Pavla II. další speciální pravomoci, které byly zaměřené na urychlení řízení v případech graviora delicta. Je třeba připomenout, že v této době byly na Kongregaci hromadně předkládány stovky případů, zejména z USA."

Arcibiskup Scicluna dále zdůraznil: "Odpověď kardinál Ratzingera za CDF byla vedena vždy v neustálém dialogu s kanonickými experty a místními biskupy, přičemž podporoval formaci na všech úrovních".

Vysvětluje také, že přezkoumání stovek případů sexuálního zneužívání nezletilých ze strany duchovních umožnilo kardinálu Ratzingerovi hlouběji nahlédnout do temné tváře některých aspektů duchovenské služby. Mnohé otřesné případy předložil přímo Svatému otci, aby byl dotyčný propuštěn z funkce úřední i z duchovního stavu. 

Ke konci roku 2004 kardinál Ratzinger nařídil přezkoumat všechny případy, které zůstaly v CDF nevyřízené, včetně některých velmi známých případů.

Jak uvedl papež 

"Když se kardinál Ratzinger stal v roce 2005 papežem Benediktem XVI., postaral se o to, aby práce CDF nejen pokračovala, ale byla také podporována. Obnovil všechny zvláštní pravomoci udělené jeho předchůdcem Janem Pavlem II. a požádal, aby byly zahrnuty do nové verze Motu proprio Sacramentorum Sanctitatis Tutela, kterou pak promulgoval v roce 2010." Jako papež řekl, že bude každý týden přezkoumávat závažné případy graviora delicta, které mu Kongregace pro nauku víry předloží.

Setkání s oběťmi

Maltský arcibiskup připomíná, že Benedikt XVI. byl prvním papežem, který se na svých pastoračních cestách (např. na Maltu v roce 2010) setkal s oběťmi sexuálních deliktů a jeho pastýřský list katolíkům v Irsku (z března 2010) zůstává zásadním referenčním textem.

Staví se na dosažených výsledcích

Závěrem arcibiskup Scicluna říká: "Papež František v reakci církve na případy zneužívání ze strany duchovních navazuje na výsledky, které byly dosaženy za pontifikátu papeže Benedikta XVI., a to prostřednictvím řady promluv, např. Dopisu Božímu lidu (20. srpna 2018). Zavedl také nové důležité zákony: zejména Motu proprio Come una Madre Amorevole (4. června 2016), Motu proprio Vos Estis Lux Mundi (7. května 2019), novou verzi Motu proprio Sacramentorum Sanctitatis Tutela (7. prosince 2021) a revizi VI. knihy Kodexu kanonického práva o sankcích v kanonickém právu (8. prosince 2021)."

V únoru 2019 František také svolal setkání zástupců všech biskupských konferencí a vyšších představených, aby projednali otázky sexuálního zneužívání nezletilých a ochrany a péče o nezletilé v církvi.

Mnoho dalších slov a činů

Slova arcibiskupa Scicluny tzv. z první ruky svědčí o krocích, které Joseph Ratzinger podnikl během svého působení v CDF a následně i v čele katolické církve, představují pevné svědectví o odhodlání německého pontifika vymýtit to, co v roce 2005 v komentáři k devátému zastavení křížové cesty označil za "špínu" v církvi.

Existují také další svědectví a dokumenty, které ukazují, jak byl jeho život pastýře a Božího muže hluboce poznamenán odhodláním vymýtit sexuální zneužívání v církvi a doprovázet oběti v procesu uzdravování.

Článek Juana Ignacia Arriety v časopise La Civiltà Cattolica z roku 2010 informuje o studii, která odhalila, že Joseph Ratzinger již v roce 1988 udělal vše pro to, aby zefektivnil kanonický proces trestání kněží, kteří se dopustili sexuálního zneužívání nezletilých.

V mnoha dobře zdokumentovaných případech Ratzinger pronesl homilie, proslovy, promluvy a exhortace a napsal dopisy a poselství, v nichž označil sexuální zneužívání nezletilých páchané "v rodině církve" za "ohavné zločiny" a opakovaně potvrdil, že "úsilí o ochranu dětí musí pokračovat". Odsuzoval utrpení způsobené sexuálním zneužíváním ze strany duchovních a téměř při každé apoštolské návštěvě se setkal s oběťmi a sdílel s nimi hanbu, zradu a rozhořčení věřících.

Ratzinger také nabádal k vyšetřování obvinění ze sexuálního zneužívání spáchaného příslušníky kléru a vyzval biskupy, aby "vystupovali jednotně při definování dalších  jasných kroků" ve prospěch zneužitých osob a "obnovili duchovní a morální důvěryhodnost církve". Propustil duchovní a přijal rezignace a opakovaně požadoval, aby osoby odpovědné za zneužívání byly postaveny před soud, a aby byla zavedena účinná ochranná opatření. Dále prosil za odpuštění a hovořil o hanbě a ponížení, které utrpěla církev postižená hříchem a duchovním zlem.

Na začátku své apoštolské cesty do Portugalska v roce 2010 uvedl Benedikt XVI. na tiskové konferenci během letu následující slova: "Největší pronásledování církve nepochází od jejích nepřátel zvenčí, ale vzniká z hříchu uvnitř jí samotné,  proto má církev hlubokou potřebu naučit se znovu pokání, přijmout očištění. Musí se na jedné straně naučit odpouštět, ale také potřebuje spravedlnost. Odpuštění nenahrazuje spravedlnost".

Emeritní papež i v letech po své rezignaci našel způsob, jak vyjádřit své myšlenky týkající se pohoršení ze  sexuálního zneužívání v církvi, když v roce 2019 publikoval své úvahy.  V roce 2022 pak vydala Arcidiecéze mnichovsko-freisinská zprávu o sexuálním zneužívání nezletilých a dospělých ze strany kléru, která pokrývá období let 1945-2019.  V souvislosti se čtyřmi případy je zde zmíněn i papež Benedikt XVI., když v letech 1977-1982 působil jako tamní arcibiskup. Ten krátce poté reagoval emotivním dopisem, v němž reaguje na zjištění z této zprávy o zneužívání v arcidiecézi Mnichov-Freising, která se týkají jeho osoby.

Zdroj: Vatican Media, anglická sekce 

Focusy

Ochrana nezletilých v církvi Osobnosti

Mohlo by vás zajímat

image:Image Postila I.
Postila I. Jaroslav Boubín, Petr Chelčický
Cena: 1079 Kč
image:Image Otče, odpouštím vám
Otče, odpouštím vám Daniel Pittet
Cena: 241 Kč
image:Image Evangelium podle Bohumila Hrabala
Evangelium podle Bohumila Hrabala Pavel Hošek
Cena: 268 Kč
image:Image Faktor Churchill
Faktor Churchill Boris Johnson
Cena: 422 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou