Arcibiskup Ševčuk: Kněží budou slavit nedělní liturgie v protileteckých krytech

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 2. 2022, 14.28

Hlavní arcibiskup ukrajinské řecko-katolické církev Svjatoslav Ševčuk uvedl ve svém videoposelství z 27. února 2022, že tuto neděli budou kněží slavit bohoslužby v Kyjevě pro věřící v protileteckých krytech. "Církev je se svým lidem! Kristova církev přináší eucharistického Spasitele těm, kteří prožívají kritické chvíle svého života, kteří potřebují sílu a naději vzkříšení."

image:Image 9/source/orig/8509_ucraina-sviatoslav-shevchuk.jpg

Ve videoposelství z 27. února arcibiskup maior Svjatoslav Ševčuk uvedl, že když obyvatelé ukrajinského hlavního města nemohou navštěvovat kostely kvůli vládou nařízenému zákazu vycházení a musí zůstat doma až do pondělního rána, jelikož ruské síly postupují na město, přijde v takovém případě církev k lidem. "Naši kněží sestoupí do podzemí, půjdou do krytů a budou tam slavit božskou liturgii, uvedl Ševčuk ve videu, které zveřejnil sekretariát hlavního arcibiskupa v Římě.

Ševčuk, který stojí v čele ukrajinské řeckokatolické církve od roku 2011, měl odcestovat do italské Florencie, aby se zúčastnil setkání biskupů ze zemí u Středozemního moře. Cestu však zrušil, aby mohl zůstat se svým stádcem. Hlavní arcibiskup se spolu s ostatními ukryl v protileteckém krytu pod katedrálou Vzkříšení v Kyjevě, informoval  o tom web Il Sismografo.

Ve svém poselství, které přednesl v ukrajinštině, 51letý hlavní arcibiskup Ševčuk uvedl: ,,Zdravím z ukrajinského Kyjeva! Dnes je neděle 27. února 2022. Přežili jsme další strašlivou noc. Ale po noci přichází den, je tu ráno. Po tmě přichází světlo, stejně jako po smrti přichází vzkříšení, které dnes všichni zářivě slavíme. Chtěl bych dnes požádat všechny, kdo mají možnost jít do kostela: jděte na božskou liturgii. Dnes jděte ke zpovědi. Všichni přijměte svaté přijímání. Dnes přijměte eucharistického Krista jako oběť za ty, kteří nemohou jít do kostela, obětujte svaté přijímání za naše vojáky. Dnes je náš život v jejich rukou. Obětujte ho za ty, kteří jsou zranění, kteří nemají odvahu, za uprchlíky, kteří jsou na cestách během této zákeřné války na Ukrajině.

Ševčuk poděkoval vládním představitelům, kteří podle něj pracují na té nejvyšší úrovni, především v Kyjevě, městě, kde žijí téměř 3 miliony obyvatel. "Kdysi jsme pochybovali a ptali se, zda jsou naše vládní instituce silné. Viděli jsme však, že naše vláda prošla zkouškou pevnosti a prochází jí i nadále," řekl.

Hlavní arcibiskup také poděkoval armádě, záchranným složkám, médiím a hasičům. Vyjádřil vděčnost za podporu ze strany katolických komunit z celého světa a zmínil biskupy v Austrálii, Argentině, Brazílii, Severní Americe a západní Evropě. "Děkuji všem, kteří se snaží říci světu pravdu o Ukrajině, kteří shromažďují humanitární pomoc, léky nebo se prostě modlí za vítězství Ukrajiny...Věříme, že tak jako po noci přichází ráno, tak jako po smrti přichází vzkříšení, tak po této strašné válce přijde vítězství Ukrajiny, které tento nový den neúprosně a vytrvale přibližuje."

V závěru svého poselství arcibiskup Ševčuk všem požehnal: "Kéž Vám Pán žehná díky Jeho milosti a lásce k lidstvu vždycky, nyní i a na věky věků. Amen.

Na celém světě žijí více než čtyři miliony ukrajinských řeckokatolíků, z nichž se většina nachází na Ukrajině, zemi se 44 miliony obyvatel, ve které je hlavním náboženstvím pravoslaví. Ukrajinská řeckokatolická církev, největší z 23 východních katolických církví v plném společenství s Římem, používá pro své liturgie byzantský ritus.

Arcibiskupu Ševčukovi telefonoval 25. února papež František, který ho ujistil, že udělá vše, co bude v jeho silách, aby konflikt ukončil. Papež pochválil ukrajinské katolické představitele za to, že uprostřed konfliktu zůstávají mezi lidmi.

Přeložila: Monika Klimentová

Život z víry Válka na Ukrajině Biskupové

image:Image Kniha života Mnišského bratrstva Jeruzalém
Kniha života Mnišského bratrstva Jeruzalém Pierre Marie Delfieux