Arcibiskup Ševčuk: Nestačí bojovat proti zlu, je třeba konat dobro

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 4. 2022, 7.28

Stále více cítíme, že boj Ukrajiny je duchovním bojem proti zlu, říká arcibiskup Svjatoslav Ševčuk ve svém každodenním poselství. Zmiňuje se také o hrůzných obrazech, které se objevují v oblastech, odkud se okupanti stahují.

image:Image 11/source/orig/10045_6701_0_844.jpeg

Nejvyšší představitel ukrajinských řeckokatolíků zdůrazňuje, že „stejně jako v duchovním boji nestačí jen bojovat proti zlu, ale je třeba konat dobro. Když nás nepřítel zabíjí, rozsévá smrt, my máme sloužit životu. Když vidíme, že nepřítel loupí, drancuje, buďme štědří, podporujme potřebné. Když vidíme, že nepřítel všechno ničí, budujme, dejme se do práce,“ apeluje arcibiskup Ševčuk. Zdůrazňuje také, že Ukrajina, chce-li zvítězit, musí přežít nejen na bojišti, ale také obnovit svou ekonomiku, která je z 50% zničená. Proto žádá, aby se vytvořila pracovní místa pro vnitřně vysídlené  a nezanedbávalo se osévání polí.

„Hory mrtvých, řeky krve, moře slz - to jsou tři slova, která vystihují obraz současné Ukrajiny. A míra, hloubka této bolesti každým dnem roste. Válka pokračuje, na severu, východě a jihu Ukrajiny se odehrávají krvavé boje. Raketový terorismus pokračuje. Každou noc jsou naše města ostřelována ruskými řízenými střelami, které ničí domy, zabíjejí lidi a ničí klíčovou infrastrukturu ukrajinské ekonomiky. Dnes v noci byly zasaženy Ternopil, Oděsa, Nikolajev. Ukrajina trpí, ale brání se. Ukrajina ukazuje celému světu, že existují takové hodnoty jako láska k vlasti, láska k bližnímu, za které stojí za to položit život, protože je to cesta k nesmrtelnosti. Stále více pociťujeme, že boj o Ukrajinu je duchovním bojem proti zlu, proti ďáblu a jeho sluhům. A vidíme, že všechny zásady duchovní, neviditelné války jsou dnes každodenní realitou ukrajinských křesťanů. Dobře víme, že k překonání zla nestačí bojovat s hříchem. Nezbytné je upevňovat a konat dobro.“

„Čiňme dobro, a tak bude zlo překonáno,“ apeloval dále nejvyšší představitel ukrajinských řeckokatolíků a poděkoval všem, kteří podporují Ukrajinu a jsou s ní solidární. „Kéž vás Pán Bůh stonásobně odmění,“ dodal arcibiskup Ševčuk.

Přeložila: Johana Bronková

Život z víry Válka na Ukrajině