Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Emmanuel Macron požaduje, aby byly potraty přidány na Listinu základních práv EU

Autor: Kateřina Odvodyová Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 1. 2022, 13.00
TiskTisk

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu vyzval k začlenění umělého přerušení těhotenství do Listiny základních práv EU.

image:Image 8/source/orig/7222_3550_0_aa4db7b9_046e_449a_b472_12e17d486b99.jpeg

Emmanuel Macron ve svém projevu k členům Evropského parlamentu ve Štrasburku 19. ledna prohlásil, že Listinu základních práv EU, ratifikovanou v roce 2000, je třeba upravit.

„Dvacet let po vyhlášení naší Listiny základních práv, která zejména zakotvila zrušení trestu smrti v celé Unii, doufám, že budeme moci tuto chartu aktualizovat, zejména aby byla jasnější v oblasti ochrany životního prostředí nebo uznání práva na potrat,“ řekl.

A dodal: „Otevřme tuto debatu svobodně s našimi spoluobčany s velkým evropským svědomím, abychom dali nový život našemu souboru práv, která posilují tuto Evropu, silnou ve svých hodnotách, jedinou budoucnost našeho společného politického projektu."

Francouzská zpravodajská stanice BFM TV uvedla, že zákonodárci ocenili Macronovu zmínku o potratech. Jeho apel přišel den poté, co zákonodárný orgán Evropské unie zvolil pro-life maltskou političku Robertu Metsolovou za svou novou prezidentku.

„Jsem vděčná, že jsem byla dnes zvolena předsedyní Evropského parlamentu a s pokorou přijímám zodpovědnost, která mi byla svěřena. Naše sněmovna se bude i nadále zastávat našich evropských hodnot a naší Evropy. Tento projekt patří nám všem,“ oznámila na svém Twitteru dne 18.1.2022 nově zvolená Roberta Metsola.

Metsola následuje Davida Sassoliho, který zemřel 11. ledna ve věku 65 let. Její zvolení uvítali jak biskupové EU, tak představitelé maltské církve.

Třiačtyřicetiletá Metsola, nejmladší předsedkyně Evropského parlamentu v historii, řekla po svém zvolení Euronews, že během svého prodloužitelného funkčního období, které potrvá dva a půl roku, bude respektovat většinový názor shromáždění ve prospěch potratů. „Postoj parlamentu k této otázce je jednoznačný, a to je i můj postoj,“ řekla dne 18. ledna. „Přesně to chci prosazovat během svého prezidentského mandátu.“

Charta EU uznává právo na život, ale nezmiňuje umělé přerušení těhotenství. Říká, že „každý má právo na život“ a „nikdo nesmí být odsouzen k trestu smrti ani popraven“.

Evropský parlament v červnu 2021 hlasoval pro zprávu popisující potraty jako „nezbytnou zdravotní péči“ a snažící se nově definovat výhradu svědomí jako „odepření lékařské péče“.
Členové shromáždění hlasovali pro přijetí tohoto dokumentu, známého jako Matićova zpráva. Na plenárním zasedání v Bruselu v Belgii hlasovalo 378 poslanců pro tento návrh, 255 proti a 42 se zdrželo hlasování.

V návrhu je také uvedeno, že porušování „sexuálního a reprodukčního zdraví a práv“ je „formou násilí vůči ženám a dívkám“. Většina z 27 členských států EU povoluje potraty na požádání nebo ze sociálních důvodů, kromě Malty a Polska, které mají silné pro-life zákony.

Francie převzala 1. ledna rotující předsednictví v Radě Evropské unie, která vyjednává a přijímá zákony EU s Evropským parlamentem. Macron, který by se měl v dubnu ucházet o znovuzvolení, se s papežem Františkem setkal ve Vatikánu v listopadu 2021.

Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Direktorium pro katechezi
Direktorium pro katechezi
Cena: 386 Kč
image:Image Křehká tvář rozvoje v globalizovaném světě
Křehká tvář rozvoje v globalizovaném světě Jindřich Šrajer
Cena: 206 Kč
image:Image Proč je i dnes dobré mít papeže
Proč je i dnes dobré mít papeže Les Miller
Cena: 152 Kč
image:Image Být živí v Bohu
Být živí v Bohu Timothy Radcliffe
Cena: 337 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou