Arcibiskup Wojda se stal novým předsedou Polské biskupské konference

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 3. 2024, 11.28

Arcibiskup a metropolita gdaňský Tadeusz Wojda povede příštích 5 let Polskou biskupskou konferenci. Polský episkopát o tom i rozhodl druhý den 397. plenárního zasedání, které probíhá od 13. - 14. března ve Varšavě. Arcibiskup Wojda nahradí arcibiskupa Stanisława Gądeckiego, který stál v čele polských biskupů posledních deset let.

image:Image 54/source/orig/53080_abpwojda-1-1068x712.jpg

Arcibiskup Tadeusz Wojda SAC se narodil 29. ledna 1957 v Kovači v okrese Kielce v početné rodině jako čtvrté dítě Władysława a Aniely, rozené Pietrzykové. Jeho mladší bratr je rovněž knězem ve Společnosti katolického apoštolátu (pallotinů), zatímco jeho starší sestra působí v Kongregaci sester svaté Alžběty z Cieszyna.

V roce 1976 vstoupil do Společnosti katolického apoštolátu (SAC). V letech 1977–1983 studoval filozofii a teologii ve Velkém semináři Společnosti katolického apoštolátu v Oltarzevu u Varšavy a současně v letech 1980–1983 studoval fundamentální teologii na Katolické teologické akademii ve Varšavě, kterou absolvoval s magisterským titulem. V roce 1982 byl ve Společnosti katolického apoštolátu vysvěcen na jáhna a 8. května 1983 na kněze. Po vysvěcení působil několik měsíců jako vikář farnosti Krista Krále ve Varšavě a poté byl spolupracovníkem pallotinského misijního sekretariátu v Ząbkách.

V květnu 1984 byl na základě rozhodnutí provinciální rady vyslán na studium misiologie do Říma na Papežskou gregoriánskou univerzitu, kterou absolvoval v roce 1989. Svou doktorskou práci obhájil na téma Proudy v teologii münsterských a lovaňských misií. Dokončil ji na Teologické fakultě Univerzity kardinála Stefana Wyszynského ve Varšavě v roce 2001. Otec Wojda začal pracovat pro Papežské dílo pro šíření víry a Kongregaci pro evangelizaci národů 2. ledna 1990. Od 12. prosince 2007 působí jako vedoucí kanceláře Kongregace pro evangelizaci národů.

Dne 24. července 2012 jej papež jmenoval podsekretářem Kongregace pro evangelizaci národů. Kromě toho je otec Wojda od roku 1991 kaplanem komunity sester boromejek v Římě a od roku 1996 kaplanem Centra pro tělesnou výchovu zdravotně postižených Italského červeného kříže. Je také autorem mnoha článků a disertačních prací z oblasti misiologie. Dne 12. dubna 2017 jej Svatý otec František jmenoval arcibiskupem metropolitou v Bialystoku. Otec Wojda byl vysvěcen na biskupa 10. června 2017. Svěcení mu udělil kardinál Fernando Filoni, prefekt Kongregace pro evangelizaci národů a šíření víry. Jeho spolusvětiteli byli arcibiskup Edward Ozorowski a arcibiskup Henryk Hoser. Během tohoto obřadu proběhla v bělohorské arcikatedrále intronizace nového arcibiskupa-metropolity. Mottem biskupské služby arcibiskupa Wojdy jsou slova z evangelia podle svatého Marka (13,10): "Oportet praedicari Evangelium" (Aby bylo hlásáno evangelium).

Dne 2. března 2021 papež František jmenoval arcibiskupa Wojdu metropolitou gdaňským. V Polské biskupské konferenci působí arcibiskup Wojda mimo jiné jako člen Komise pro misie.

Zdroj: Episkopat.pl

Biskupové

image:Image Výklad Bible v době (anti-)modernistické krize
Výklad Bible v době (anti-)modernistické krize Tomáš Petráček