Arcidiecézní charita Praha zve na mši svatou u příležitosti 300. výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace7. 11. 2023, 14.45

V kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v pražské Nerudově ulici bude ve čtvrtek 7. prosince slavena mše svatá u příležitosti 300. výročí úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Mši svatou bude celebrovat Dominik kardinál Duka OP.

image:Image 46/source/orig/45006_kostel-sv-kajetana-1.png
kostel sv. Kajetána

V roce 2023 si připomínáme 300 let od úmrtí významného architekta Jana Blažeje Santiniho ⁠Aichela (1677–1723), který je jedinečnou postavou českého kulturního dědictví. Po celé zemi se během Santiniho 300. výročí konají výstavy, přednášky, prohlídky jeho staveb i mše svaté či divadelní představení.

Mše sv. v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána (Nerudova 247/22, Praha 1 – Malá Strana) bude slavena ve čtvrtek 7. prosince od 17 hodin. Hlavním celebrantem bude Dominik kardinál Duka OP.

Santini působil v první čtvrtině 18. století v Čechách a na Moravě a proslavil se svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Neotřelým způsobem v něm propojoval barokní architekturu s inovativními koncepty a výrazovými prostředky gotiky. Jan Blažej Santini ⁠Aichel se podílel i na stavbě kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, který je situován v Nerudově ulici 22 v Praze 1 – Malé Straně. Slavný architekt změnil tvar hlavního portálu, ale především výrazně upravil řadu detailů v interiéru kostela. Nezaměnitelným santiniovským příspěvkem ke stavbě je unikátní samonosné točité schodiště vedoucí ze sakristie kostela do kláštera.

Kostel Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána provozuje Arcidiecézní charita Praha. Je jediným kostelem v naší zemi, který provozuje profesionální poskytovatel sociálních služeb. Tímto unikátním propojením se stal kostel centrem modlitby za pomoc lidem v nouzi.

Liturgie a bohoslužby Osobnosti Charita

image:Image Společné prosby věřících - zelené