Argentinský prezident Milei se omluvil papeži za své výroky z minulosti

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 2. 2024, 11.41

V pondělí 12. února dopoledne se argentinský prezident Javier Milei zúčastnil soukromé audience u papeže Františka v Apoštolském paláci ve Vatikánu. Prezidenta doprovázela jeho sestra Karina Mileiová, která působí jako generální tajemnice argentinského prezidenství, Diana Mondinová, ministryně zahraničních věcí a ministr vnitra Guillermo Francos.

image:Image 52/source/orig/51227_ggiiis8waaamegu.jpg
Vatican Media

Po setkání s papežem, které trvalo přibližně hodinu, prezident Milei uvedl: "Svatý otec vyjádřil spokojenost s hospodářským a sociálním programem Argentiny." Podle zpravodajského portálu Infobae využil Milei příležitosti, aby se omluvil za své dřívější výroky: "Chtěl bych se omluvit za svá slova.“ Papež na to reagoval konstatováním, že jsou to chyby z mládí, kterých se dopouští každý. Poté daroval Mileiovi bronzový medailon inspirovaný Baldachýnem sv. Petra a několik papežských dokumentů. Milei na oplátku věnoval papeži kopii dokumentu, kterým byl Juan Bautista Alberdi v roce 1854 akreditován jako chargé d'affaires u papeže jménem argentinské vlády. Daroval mu také poštovní známku vydanou v Argentině u příležitosti kanonizace Matky Antuly.

Milei a jeho delegace se setkali také s papežovým státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem a sekretářem pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi biskupem Paulem Richardem Gallagherem. Během rozhovorů na státním sekretariátu obě strany vyjádřily uspokojení nad dobrými vztahy mezi Svatým stolcem a Argentinskou republikou a přání je dále posilovat. Poté se hovořilo o programu nové vlády na řešení hospodářské krize a došlo i na mezinárodní otázky, které se týkaly zejména současných konfliktů a snahy o mír mezi národy.

Později se argentinský prezident setkal se svým italským protějškem a premiérkou Giorgií Meloniovou a následně se kolem 19 hodin vrátil do Argentiny.

Zdroj: Zenit

Papež František Osobnosti Církev a společnost