Australský arcibiskup odsuzuje útok a povzbuzuje věřící, aby se nebáli chodit na bohoslužby

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 4. 2024, 10.44

Katolický arcibiskup ze Sydney odsoudil pondělní útok na biskupa východní asyrské církve Mar Mari Emmanuela, při němž byli zraněni tři lidé, a povzbudil místní, aby se nevyhýbali bohoslužbám a nereagovali pomstou. Uvedl, že nejlepší odezvou na násilí a strach je modlitba a smír.

image:Image 55/source/orig/54852_gettyimages-2148776248-612x612.jpg
Getty Images

"Každý člověk v této zemi, ať už je to biskup nebo kněz, rabín nebo imám, duchovní nebo věřící, by měl mít možnost účastnit se bohoslužeb v bezpečí, bez obav, že by mohl být při shromáždění k modlitbě vystaven násilnému činu," uvedl arcibiskup Anthony Fisher v prohlášení zveřejněném na síti X. "Vyzývám věřící, aby na tyto události nereagovali strachem a nevyhýbali se bohoslužbám a aby nereagovali zlobou a nepouštěli se do aktů odplaty nebo pomsty. Nejlepší odezvou na násilí a strach je modlitba a smír."

Australská policie a premiér státu Nový Jižní Wales Chris Minns potvrdili, že incident s pobodáním ve Wakeley na předměstí Sydney je řešen jako teroristický čin. "Domníváme se, že existují aspekty, které jsou dostačující z hlediska nábožensky motivovaného extremismu," řekla podle agentury Reuters novinářům policejní komisařka Karen Webbová.

Na sociálních sítích se 15. dubna rozšířil šokující videozáznam, na němž muž napadl během kázání nožem biskupa východní asyrské církve Mar Mari Emmanuela. Pachatele, šestnáctiletého mladíka, se podařilo věřícím v kostele zadržet. Biskup Emmanuel, P. Isaac Royel a další farník utrpěli zranění neohrožující život. Záchranáři zraněné ošetřili na místě a poté je převezli do nemocnice. Následně se zvýšilo napětí, které vyústilo v demonstrace v okolí kostela. Podle úřadů byli zraněni dva policisté a bylo poškozeno několik policejních vozidel.

Australský katolický týdeník informoval, že představitelé křesťanských denominací a muslimské komunity, včetně arcibiskupa Asyrské církve Východu Zaia Mar Meelise, chaldejského arcibiskupa Amela Nony, maronitského biskupa Antoine-Charbela Tarabaye a melchitského biskupa Roberta Rabbata, společně odsoudili násilnosti a vyzvali k pokoji.

Pondělní útok následoval po sobotním masakru v nákupním centru Bondi Junction, který si vyžádal šest mrtvých. Útočník, který tento incident nepřežil, trpěl duševní chorobou a nebyl motivován ideologicky, uvedla policie pro Sydney Morning Herald.

Zdroj: CNA

Církev a společnost