Benedikt XVI. se dožívá 95 let. Gänswein: "Je křehký, ale je v pořádku."

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 4. 2022, 13.31

Dnes, na Bílou sobotu, je emeritnímu papeži 95 let. Naši kolegové z mnichovského rádia Horeb hovořili s jeho osobním sekretářem, arcibiskupem Georgem Gänsweinem. Z jeho slov dýchá slavnostní atmosféra, ale i každodenní život osobnosti, která „formovala církev a teologii“.

image:Image 11/source/orig/10490_7244_0_844.jpeg

Bylo 16. dubna 1927 - také na Bílou sobotu - když se v bavorském městečku Marktl am Inn narodil Joseph Ratzinger, pozdější papež Benedikt XVI. I letos připadají jeho narozeniny na Velikonoce. Jeho život naplňuje téměř stoletý životopis, jeho osobnost hluboce formovala církev a teologii, jak upozorňuje arcibiskup Georg Gänswein, osobní sekretář Benedikta XVI. "Emeritní papež," říká, "je v dobré náladě, samozřejmě je fyzicky poměrně slabý a křehký, ale poměrně svěží".

Ticho Bílé soboty

95 let je důležitý věk.  Podle monsignora Gänsweina nebude žádná slavnost, protože Bílá sobota je "dnem, který vyjadřuje Kristův odpočinek v hrobě". Odpočívat se bude samozřejmě i na Velikonoční neděli, dodává, "bude se slavit liturgie. Během velikonočního týdne pak přijedou menší delegace a někteří lidé, aby vyjádřili svá přání." Mons. Gänswein připomíná návštěvu papeže Františka v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánských zahradách, kde ho 13. dubna přivítal, což byla - jak zdůrazňuje - brzká návštěva, protože Bílá sobota je pro Františka "velmi náročným dnem".

Jak říká monsignor Gänswein, emeritní papež už nějakou dobu neslaví Velikonoce jako hlavní celebrant, jednoduše proto, "že už nemá sílu pořád stát a nemá sílu v hlase. Přesto," říká, "sleduje liturgii, účastní se jí koncelebrací s velkým vnitřním důrazem. Také z ní den za dnem čerpá novou sílu pro svůj život."

Rutina poznamenaná Božím slovem

Obecně se denní režim v klášteře Mater Ecclesiae, vysvětluje Mons. Gänswein, "od doby, kdy se papež stal emeritním, nezměnil. Začíná se vždy nejdůležitější částí dne, a to brzy ráno mší svatou a modlitbami breviáře. Pak je čas na snídani a přestávku. Poté se Benedikt XVI. věnuje korespondenci a ranním čtením. Čas od času je zde prostor pro hudbu, a to až do oběda." Odpoledne opět chvilka na krátký odpočinek a občasné přivítání návštěvníků. Vše záleží na tom," uzavírá Mons. Gänswein, "jak se emeritní papež cítí". Odpoledne se uskuteční "krátká procházka po Vatikánských zahradách s recitací růžence, ale vsedě". Den pak končí po večeři zprávami v italštině a "večerní modlitbou".

Mario Galgano a Johannes Wieczorek

Osobnosti

image:Image Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova?
Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova? Leopold Škarek
image:Image Na ohnivém voze
Na ohnivém voze Dom Samuel
image:Image Anonymní katolík