Benediktinky se stěhují do kláštera Mater Ecclesiae

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 1. 2024, 11.21

Šest sester benediktinek z opatství Santa Scholastica v argentinské Victorii v doprovodu své abatyše přijal prezident Governatorátu Městského státu Vatikán kardinál Fernando Vérgez Alzaga. V klášteře, který sloužil jako domov papeži Benediktu XVI. po jeho rezignaci až do jeho smrti, vytvoří nové řeholní společenství.

image:Image 49/source/orig/48681_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2024-01-05t104543-601.jpeg
Vatican Media

Argentinské benediktinky, které papež František pozval ručně psaným dopisem do kláštera Mater Ecclesiae, kde téměř deset let po své rezignaci žil emeritní papež Benedikt XVI., dorazily ve středu 3. ledna ráno. Šest řeholnic patří k benediktinskému řádu opatství Santa Scholastica ve Victorii v provincii Buenos Aires (diecéze San Isidro) v Argentině.

Klášter Mater Ecclesiae, který nikdy nepřestal být místem modlitby, se opět stane sídlem kontemplativního řádu tak, jak si přál papež sv. Jan Pavel II., který dokumentem  La vita contemplativa z 25. března 1994 kanonicky založil Klášter kontemplativních řádů ve Vatikánu, aby podporoval modlitbou a adorací Svatého otce v jeho každodenní péči o církev.

Papež Jan Pavel II. klášter zasvětil Panně Marii, Matce církve, proto nese  i název Mater Ecclesiae. Podle stanov kláštera docházelo každých pět let ke střídání různých řeholních řádů, které zde působily do listopadu 2012, než začaly restaurátorské práce. Když papež Benedikt XVI. 11. února 2013 rezignoval z papežského úřadu vyjádřil přání žít právě v klášteře Mater Ecclesiae. Po krátkém pobytu v Apoštolském paláci v Castel Gandolfo se emeritní papež 2. května 2013 přestěhoval zpět do kláštera Vatikánu, kde se až do své smrti 31. prosince 2022 věnoval modlitbě, studiu a hudbě.

Až do jeho smrti mu pomáhaly čtyři laické zasvěcené ženy z hnutí Memores Domini, spolu s jeho osobním sekretářem, arcibiskupem Georgem Gänsweinem, který v klášteře také žil až do svého přesunu do domovské diecéze ve Freiburgu 1. července 2022.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Řeholní život

image:Image Jak vést lidi a probudit v nich život
Jak vést lidi a probudit v nich život Anselm Grün
image:Image YouCat - svátost smíření
YouCat - svátost smíření Rudolf Gehrig, Bernhard Meuser
image:Image Náboženské otázky současnosti
Náboženské otázky současnosti Alain Besançon
image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre