Betlém nás učí prostotě a radosti, řekl papež během pravidelné středeční generální audience

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 12. 2023, 14.23

Při své poslední generální audienci před Vánocemi se papež František vrátil k obrazu jesliček, konkrétně k prvnímu betlému, který před 800 lety slavnostně vytvořil svatý František z Assisi.

image:Image 48/source/orig/47581_natale-audience.jpeg
Foto: Vatican Media

Jaký byl záměr světce uspořádat živý Betlém v malém umbrijském městečku Greccio, zeptal se Svatý otec přítomných. "Svatý František se nesnažil vytvořit krásné umělecké dílo, ale prostřednictvím betléma vyvolat úžas nad nesmírnou pokorou Pána, nad těžkostmi, které z lásky k nám vytrpěl v chudé betlémské jeskyni." Papež František se zaměřil na slovo "úžas" a řekl, že tváří v tvář tajemství vtělení Slova, Ježíšova narození, potřebujeme tento náboženský postoj úžasu.

Papež František dále uvedl dvě hlavní charakteristiky jesliček: rozjímavost a radost. První charakteristika je v kontrastu s vánočním shonem a konzumem, který Vánoce příliš často poznamenává. "Betlém vznikl proto, aby nás přivedl zpět k tomu, na čem skutečně záleží: k Bohu, který přichází, aby přebýval mezi námi," řekl Svatý otec. Dále se zamýšlel nad charakteristikou opravdové radosti, kterou betlém inspiruje. "Radost Vánoc nepochází z přepychových dárků nebo okázalých oslav, ale je to radost, která přetéká ze srdce, jež hmatatelně zakusilo Ježíšovu blízkost, něhu Boha, který nás nenechává samotné, ale stojí s těmi, kdo jsou sami", dodal papež.

Svatý otec přirovnal betlém ke studni, z níž můžeme čerpat Boží blízkost, která je zdrojem naděje a radosti. Betlém je podle něj jako živé domácí evangelium, kam můžeme přinášet Ježíšovi svá očekávání a starosti. Stejně tak jako to dělali betlémští pastýři a lidé z Greccia. Když budeme stát před jesličkami, svěřme Ježíši vše, co je pro nás důležité, a zažijeme velkou radost. "Pojďme před betlém," řekl papež František na závěr audience a povzbudil všechny, aby se podívali na scénu v jesličkách a nechali se vtáhnout do tohoto vánočního příběhu.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry Advent a Vánoce