Papež: Láska sdílená mezi staršími a mladými lidmi činí společnost moudřejší

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 4. 2024, 17.19

Nadace Great Age uspořádala v sobotu ve vatikánské Aule Pavla VI. akci s názvem "Pohlazení a úsměv". Přibližně šest tisíc účastníků, prarodičů se svými vnuky, pozdravil i papež František. Ve svém projevu vyzdvihl význam společně stráveného času mladých a starších lidí a uvedl, že společná láska činí svět lepším, bohatším a moudřejším.

image:Image 56/source/orig/55298_cq5dam-web-800-800-254.jpeg
Vatican News

Vyprávěl také příběh, který slyšel od své vlastní babičky a naučil ho, že se nikdy nemá nikdo nevylučovat, stejně jako Ježíš nikdy nikoho nevylučuje ani neponižuje. "Jedině tím, že jsme spolu s láskou a nikoho nevylučujeme, se stáváme lepšími, lidštějšími!" řekl papež. Dále poznamenal, že láska mezi staršími a mladšími činí naši společnost bohatší, zejména proto, že lidstvo je ochuzováno, pokud se každý zaměřuje jen na pár věcí, aniž by se dělil a myslel na druhé.

"Svět je jen jeden," řekl papež a dodal, že se skládá z mnoha generací. "Různé generace a národy, pokud žijí v harmonii, mohou odhalit nádheru lidstva a stvoření, jako fasety velkého diamantu." Papež František také všechny vyzval, aby nedali na hlasy, které nás vyzývají, abychom mysleli jen sami na sebe, nebo že nikoho nepotřebujeme.Takový postoj podle něj vede k osamělosti a kultuře odhozených věcí, v níž jsou staří lidé ponecháni sami, aby strávili poslední roky života daleko od svých blízkých. "Budujme tento svět společně, nejen rozvíjením programů pomoci, ale i různých projektů, v nichž odcházející léta nejsou vnímána jako ztráta, která někoho snižuje, ale jako dobro, které všechny rozvíjí a obohacuje: a jako takového si ho vážíme, a nebojíme se ho."

Papež František poté připomněl, že láska sdílená mezi generacemi nás činí moudřejšími, jako byli staří Simeon a Anna, kteří jako jediní poznali Ježíše jako Božího Syna, když ho rodiče přivedli do chrámu. Společnost podle papeže rychle zapomíná, když jsou prarodiče ignorováni. "Naslouchejte [prarodičům], zvláště když vás svou láskou a svědectvím učí pěstovat nejdůležitější city, které se nezískávají silou, neobjevují se s úspěchem, ale naplňují život."

"Když jste vy, prarodiče a vnoučata, starší a mladší, spolu, když se často vídáte a slyšíte, když o sebe navzájem pečujete, vaše láska je závanem čerstvého vzduchu, který osvěžuje svět a společnost a posiluje nás všechny nad rámec rodinných vazeb," uzavřel papež.

Papež František Život z víry

image:Image Rýn se vlévá do Tibery
Rýn se vlévá do Tibery Ralph M. Wiltgen
image:Image Proč pořád jen já?
Proč pořád jen já? Anselm Grün, Hsin-Ju Wu
image:Image Vykročit do neznáma