Biskup Jan posvětil v Litomyšli nový obětní stůl

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace10. 9. 2022, 13.02

Slavnou mši svatou dnes 10. září celebroval královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál za účasti litomyšlského probošta, zástupců místní kolegiátní kapituly, kléru litomyšlského vikariátu a představitelů místního politického a kulturního života. Součástí nově pořízeného liturgického vybavení je kromě oltáře rovněž ambon a sedes.

image:Image 17/source/orig/16215_13552_0_image.jpg

„Autorovým cílem je, aby objekt působil jednoduchým a čistým dojmem a symbolizoval skromnost. Oltář je zhotoven z vyhnánovského pískovce, který je známý svou velmi jemnou strukturou a po materiálové stránce dobře zapadá do prostoru kostela. Ostatkový kámen je z ušlechtilého alabastru. Pod něj budou podle tradice uloženy ostatky svatých. V našem případě se jedná o sv. Viktorína z Amiterna, raněkřesťanského mučedníka, který byl od 70. let 14. století oficiálním patronem litomyšlské diecéze a posléze se stal i patronem Litomyšle, kterým je dosud“, přiblížil realizaci nového oltáře Vítek Večeře z litomyšlské farnosti.

Litomyšlské proboštství se rozhodlo k pořízení nového oltáře, který bude jednak lépe vyhovovat liturgickým předpisům, jednak bude představovat výsostné soudobé dílo v kontextu historického gotického prostoru. Dojde ke spojení starého a nového – tradičního obsahu s novou formou. S tímto principem má ostatně Litomyšl z let nedávno minulých bohaté zkušenosti.

K příležitosti posvěcení nového oltáře se dnes večer uskuteční ještě slavností koncert od 19. hod. v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli.

Život z víry Biskupové

image:Image Štěstí, kde ho nečekáš
Štěstí, kde ho nečekáš Jacques Philippe
image:Image Příprava na manželství
Příprava na manželství Aleš Opatrný
image:Image Co se děje v kostele?
Co se děje v kostele? Jan Houkal
image:Image Otče, odpouštím vám