Biskup Jan Vokál: Pohled do katedrály plné kněží mě naplňuje radostí

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace20. 11. 2023, 13.13

V pondělí 20. listopadu 2023 v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové proběhla bohoslužba u příležitosti slavnosti sv. Klementa, patrona královéhradecké diecéze. Kněží z této diecéze se sjeli, aby v čele s Mons. Janem Vokálem, královéhradeckým biskupem, oslavili tento významný den pro královéhradeckou diecézi.

image:Image 46/source/orig/45633_dsc-0062-1.jpg

„Naše kněžské povolání navazuje na povolání sv. Petra, má tutéž podstatu. Kristus přichází za námi, do našeho života, aby do nás vtisknul Boží lásku, víru a potřebnou milost. Nikdo z nás se nestal knězem nebo jáhnem pro svoji výjimečnost, zásluhy či jedinečné vlastnosti. Stalo se tak z vůle nebeského Otce, v síle Ducha Svatého. Ano, toto víme a slýcháme často. Ale dokážeme v tomto světle denně vykonávat svoji službu? Právě na sv. Petrovi Písmo svaté ukazuje, jak slabá je naše lidská podstata“, řekl ve svém homilii biskup Jan Vokál, a dodal, že každý kněz stál na počátku svého povolání před stejnou výzvou jako sv. Petr, který se do Krista zamiloval, byl jím uchvácen, opustil pro Krista vše, a jen toužil ho následovat. „Každý z nás jsme zažili ten jedinečný okamžik, kdy jsme řekli ano, Pane, chci Tě poslechnout, jedině Tobě, který mě voláš, chci sloužit a za Tebou jít, ať to stojí, co to stojí, nic jiného už pro mě není důležitější. Pamatujete si na tento moment? Bůh stále čeká na naši odpověď znovu a znovu. Počítá s naší svobodnou vůlí, kterou nám daroval, touží po tom, abychom odpovídali znovu a pravdivě a svobodně a z celého srdce.

Podle biskupa Jana znal sv. Petr lidskou přirozenost a křehkost. “Jsme-li pověřeni vést druhé, postavit se do čela nějakého společenství Božího lidu, lehce můžeme nabýt přesvědčení o své důležitosti. Součásti našeho povolání je proti těmto sklonům bojovat. A není spolehlivější cesty než postoj pokory, pokory před Tím, který nám daroval vše. A ještě za to od nás sklízí nevděk a posměch. Vyzívám vás, buďme vděčni Bohu za všechno, co jsme od něho dostali, předstupujme před Něho s úctou a s lítostí nad vlastními hříchy, a s velikou pokorou. Denně se mu odevzdávejme se vším, co neseme sami a s tím, co neseme se svým stádcem, abychom v tomto zmateném a bezbožném světě nezbloudili, abychom zůstali věrní. Utíkejme se proto denně, shodně s Boží vůlí, do mateřské péče Matky Boží“, řekl také ke kněžím diecézní biskup a připomněl všem i zázračnou sílu eucharistické adorace a breviáře - denní modlitby církve.

U příležitosti Kněžského dne přijalo kandidaturu k trvalému jáhenství deset mužů, kteří se již systematicky rok připravují na službu v královéhradecké diecézi. Slovy „jsem připraven“ potvrdili svůj úmysl dojít k jáhenskému svěcení.

Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Dodatek k pohřebním obřadům
Dodatek k pohřebním obřadům