Biskup Martin David požehnal Komunitní centrum P. Josefa Peče ve Staré Vsi nad Ondřejnicí

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace17. 4. 2023, 17.10

Starovesští farníci, občané i návštěvníci Diecézního střediska pro mládež mají od soboty nové útočiště. Komunitní centrum P. Josefa Peče v sobotu 15. dubna požehnal biskup Martin David.

image:Image 28/source/orig/27736_phoca-thumb-l-dj5a6636.jpg

Slavnostní odpoledne ve Staré Vsi nad Ondřejnicí začalo u kostela. Právě tam je totiž pohřbený P. Josef Peč: kněz, který v 50. letech zemřel následkem komunistického týrání. Ve své poslední vůli si přál, aby se děti, které učil v náboženství, chodily modlit k jeho hrobu. Přeneseně vzato se to stalo i v sobotu 15. dubna. Ačkoli nikdo z přítomných P. Peče jako katechetu nepamatoval, společná modlitba u hrobu bezpochyby oživila jedno z jeho posledních přání. Starosta obce poté položil u hrobu květinu a bývalý staroveský farář P. Jan Slavík spolu s tím současným P. Jakubem Štefíkem zapálili u hrobu svíčku.

Právě oba zmínění kněží se ve Staré Vsi nad Ondřejnicí loni ve farářské roli vystřídali a předali si tak i staveniště komunitního centra. P. Slavík celý projekt nastartoval a provedl obdobím počátečních nejistot a hrubé stavby, P. Štefík vše dotáhl do konce. „Moc bych přál Staré Vsi i celému dílu, aby s touto komunitou byli i Tomášové, kteří sem mohou přijít, podívat se a možná také uvěřit,“ poukázal biskup Martin David na příběh z evangelia o setkání sv. Tomáše se Vzkříšeným Kristem.

Budova by vznikla jen stěží bez darů místních lidí, dotace z programu IROP, financí Biskupství ostravsko-opavského a dvou sbírek, ve kterých stavbu podpořili farníci ze všech koutů ostravsko-opavské diecéze. Na snímcích od Jakuba Davida uvidíte modlitbu u kostela, obřad žehnání i následné pohoštění, ke kterému v komunitním duchu hrála místní cimbálovka a taneční vystoupení si připravil soubor Ondřejnica.

Život z víry

image:Image Bůh nebo nic