Biskup Robert Barron povede diecézi v Minnesotě

Autor: Courtney Mares Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 6. 2022, 17.11

Papež František dnes jmenoval biskupa Roberta Barrona, zakladatele populárního katolického mediálního apoštolátu Word on Fire, do čela diecéze Winona-Rochester v Minnesotě.

image:Image 13/source/orig/12366_9388_0_bishop_robert_barron_photo_courtesy_of_dechant_hughes_public_relations_cna.jpg

Biskup Robert Barron působil od roku 2015 jako pomocný biskup arcidiecéze Los Angeles. Nyní nahradí biskupa Johna Quinna, který v roce 2020 po dosažení důchodového věku 75 let podal papeži rezignaci.

Robert E. Barron, jeden z nejznámějších biskupů v USA a nejsledovanějších katolíků na sociálních sitích vůbec, má na svém kanálu na YouTube více než 500 000 odběratelů. Ve svých videích vyučuje o víře prostřednictvím přednášek, rozhovorů a modliteb. Na posledním listopadovém zasedání amerických biskupů byl biskup Barron zvolen do čela Výboru pro laiky, manželství, rodinný život a mládež.

Dvaašedesátiletý Barron byl v roce 1986 vysvěcen na kněze pro chicagskou arcidiecézi. O čtyři roky později začal vyučovat v arcidiecézním semináři Mundelein, kde v letech 2012-2015 působil jako rektor. Získal titul doktora teologie na pařížském Katolickém institutu a magisterský titul z filozofie na Katolické univerzitě v Americe.

Během výuky na Mundeleinu vytvořil dokumentární cyklus Catholicism (Katolicismus), který v roce 2011 odvysílala americká veřejnoprávní televize a který měl v českém znění v roce 2018 premiéru i na TV Noe pod názvem "Jak věří katolíci".

V roce 2015 papež František jmenoval Barrona pomocným biskupem v Los Angeles, kde Barron pokračoval ve své práci v apoštolátu Word on Fire, který každoročně oslovuje miliony lidí. Práce Word on Fire bude dle jeho slov pokračovat i po jeho přestěhování do Minnesoty.

"Nesmírně se těším, až poznám dobré lidi, kněze a pastorační pracovníky diecéze. Budu muset oprášit svůj chicagský zimní kabát, který zůstal posledních šest let v Santa Barbaře nevyužitý!" řekl.

Biskup Barron vyjádřil vděčnost za možnost úzce spolupracovat v uplynulých sedmi letech s losangeleským arcibiskupem Josém Gomezem, kterého označil za "jednoho z největších církevních osobností současnosti".

"Sledovat ho při řízení největší arcidiecéze v zemi bylo mistrovskou lekcí církevního vedení," dodal.

Katolická diecéze Winona-Rochester pokrývá více než 12 000 čtverečních mil na jihu Minnesoty a zahrnuje 107 katolických farností a více než 130 000 katolíků. V roce 2018 oznámila bankrot zatímco čelila více než 100 stížnostem na sexuální zneužívání ze strany duchovních. Biskup Quinn v roce 2018 uvedl, že v diecézi bylo ze zneužívání obviněno celkem 17 kněží. Jako biskup působil ve Winoně od roku 2008 a diecézi vedl i poté, co vatikánská Kongregace biskupů v roce 2018 oznámila, že se z ní stane diecéze Winona-Rochester.

"Mám velkou radost, že papež František jmenoval biskupa Roberta Barrona devátým biskupem diecéze Winona-Rochester," uvedl Quinn 2. června v prohlášení. "Jeho nasazení pro evangelizaci a misionářský apoštolát přinese v nadcházejících letech mnoho ovoce."

Osobnosti Biskupové

image:Image Život a dílo Vladimíra Solovjova
Život a dílo Vladimíra Solovjova Sergej Michailovič Solovjov
image:Image František Xaverský (1506 - 1552)