Biskup Wasserbauer k mladým v Lisabonu: Vnímejte Boha jako přítele

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace2. 8. 2023, 7.34

Mládež z České republiky zahájila 1. srpna večer Světové dny mládeže mší svatou v mariánském kostele v centru Lisabonu. Spolu se stovkami mladých se jí účastnilo 6 českých a moravských biskupů, přes 30 kněží, řeholnice, jáhni a seminaristé. Mši svatou doprovázela schola Havířov.

image:Image 39/source/orig/38103_phr1002.jpg
Petr Hrabovský, ČaV

„Naším cílem není Lisabon, ale Kristus,“ přivítal poutníky nově jmenovaný ostravsko-opavský biskup Martin David, který mši svatou celebroval. Kázal biskup Zdenek Wasserbauer, který v homilii připomněl Izraelity z prvního liturgického čtení: „Setkat se s Hospodinem znamená vyjít ven. Opustili jsme naše domovy, kde jsme rozptýlení a pokoušeni. Připutovali jsme sem, abychom prohloubil a posílili naši víru. Kristus se nás může dotknout a posílit nás. Sejme z nás úzkosti a starosti.“

Biskup Zdenek připomněl mladým, že stejně jako Mojžíš ve stanu jednal s Hospodinem jako s přítelem, i toto setkání může být příležitostí vnímat Boha jako přítele, kterému se nikdo jiný v životě nemůže rovnat. „Nikdo není tak připravený být tady pro nás a pomáhat nám jako Bůh.“

Závěrem zmínil myšlenku z evangelia: „Často vidíme příliš mnoho plevele v srdci a životě jiných namísto vlastního plevele. Zkusme všechny, které tu nyní potkáme, vnímat jako své přátele.“

Kostel byl zaplněn do posledního místa, takže se někteří poutníci účastnili mše na nádvoří před kostelem, Biskup Martin David k nedostatku vzduchu v kostele v závěru bohoslužby poznamenal: „Ježíš rozpustil zástup. Myslím, že se mu to podařilo, my jsme také rozpuštění,“ a pokračoval pozváním do českého centra, kde budou po následující tři dopoledne probíhat společné katecheze a mše svaté.

Světové dny mládeže Mladí v církvi Biskupové

image:Image Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět ještě líp