Biskupové EU si zvolí nové vedení a setkají se v Římě s papežem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 3. 2023, 10.29

Biskupové/delegáti v COMECE (Komise biskupských konferencí Evropské unie).se sejdou 22.-24. března 2023 v Římě, aby zvolili nové vedení. Volba se uskuteční v rámci jarního plenárního zasedání této organizace a na programu bude i audience u papeže Františka nebo setkání s italským ministrem zahraničních věcí Antoniem Tajanim.

image:Image 26/source/orig/25224_pope-francis-presidency2022-600x397.png
Vatican Media

V rámci prvního dne zasedání 22. března biskupové-delegáti při COMECE zvolí na pětileté funkční období 2023-2028 nového předsedu a čtyři místopředsedy. Nový  předseda bude nástupcem kardinála Jeana-Clauda Hollericha SJ, arcibiskupa lucemburského, který byl zvolen v roce 2018 a vedl COMECE v období poznamenaném náročnými výzvami, jako byl brexit, pandemie covid-19 či ruská invaze na Ukrajinu.

Čtyři místopředsedové budou zvoleni s ohledem na geografické rozložení biskupských konferencí EU. Z těch následně plénum vybere prvního místopředsedu. Současnými místopředsedy jsou Mons. Mariano Crociata (první místopředseda), Mons. Jan Vokál, Mons. Franz-Josef Overbeck a Mons. Noël Treanor, bývalý místopředseda COMECE, kterého v listopadu 2022 papež František jmenoval apoštolským nunciem při Evropské unii.

Ve stejný den se biskupové při COMECE setkají s vatikánským státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem, který se naposledy účastnil plenárního zasedání COMECE v říjnu 2020 u příležitosti 40. výročí od jejího založení, kdy také přednesl poselství papeže Františka.

Papež František ve čtvrtek 23. března přijme nově zvolené předsednictvo, všechny delegáty z řad biskupů a členy sekretariátu COMECE i s jejich rodinami. Audience bude také příležitostí diskutovat se Svatým otcem o některých klíčových evropských tématech, jako je znovunastolení míru, migrační a azylová politika EU či volby do Evropského parlamentu v roce 2024.

Ve stejný den se biskupové setkají také s velvyslankyní EU u Svatého stolce Alexandrou Valkenburgovou a odpoledne k biskupům COMECE promluví Mons. Paul Gallagher, sekretář pro vztahy se státy. Večer navštíví Italskou biskupskou konferenci (CEI) a budou slavit mši svatou s jejím předsedou kardinálem Matteem Zuppim. Na závěr čeká biskupy při  COMECE schůzka s Antoniem Tajanim, italským ministrem zahraničních věcí, místopředsedou Evropské lidové strany (EPP) a bývalým předsedou Evropského parlamentu.

Zdroj: www.comece.eu

Biskupové

image:Image Sloužím Tajnému ohni
Sloužím Tajnému ohni Pavel Hošek
image:Image Učinit se modlitbou
Učinit se modlitbou Pierre Ferriére, Isabelle Meeus-Michielsová
image:Image Ježíši, postarej se ty!
Ježíši, postarej se ty! Luciano Regolo, Grazia Ruotolo
image:Image Zadní dům