Biskupové z celého světa odsuzují nespravedlivé pronásledování církve v Nikaragui

Autor: Felipe Herrera-Espaliat Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 2. 2023, 16.36

Biskupská konference Latinské Ameriky a biskupové Chile a Španělska odsoudili porušování lidských práv v Nikaragui a zároveň odsoudili uvěznění biskupa Rolanda Álvareze a vyhoštění dalších lidí politických odpůrců.

image:Image 24/source/orig/23878_21077_0_844.jpeg

Tváří v tvář zhoršující se sociální a politické situaci v Nikaragui a v návaznosti na vyhoštění více než 220 odpůrců režimu prezidenta Daniela Ortegy ze země a odsouzení biskupa Rolanda Álvareze k více než 26 letům vězení reagovalo několik episkopátů z celého světa se znepokojením a solidaritou s občany a katolickou církví v této zemi.

Reakce CELAM

Předseda Konference biskupů Latinské Ameriky (CELAM), arcibiskup Miguel Cabrejos, v sobotu zveřejněném poselství varoval před omezováním práv katolických věřících a vyjádřil "solidaritu, blízkost a modlitbu s Božím lidem a jeho pastýři a za ně samotné".

"Ve víře nás utěšují slova evangelia: 'Blaze těm, kdo jsou pronásledováni, protože žijí podle Božího plánu, neboť jejich je nebeské království'," píše arcibiskup Cabrejos, který je zároveň arcibiskupem Trujilla a předsedou Peruánské biskupské konference. Arcibiskup oznámil, že v rámci středoamericko-mexického regionálního shromáždění kontinentální fáze synody bude v katedrále San Salvadoru - kde jsou uloženy ostatky svatého Oscara Arnulfa Romera - sloužena mše svatá za církev v Nikaragui.

Nespravedlivé, svévolné a nepřiměřené stíhání

Svůj hlas pozvedli také chilští biskupové, kteří reagovali zejména na rozhodnutí nikaragujského soudu proti biskupovi Rolandu Álvarezovi. Biskup z Matagalpy a apoštolský administrátor z Estelí byl obviněn ze "spiknutí s cílem podkopat národní integritu a šíření falešných zpráv prostřednictvím informačních a komunikačních technologií ke škodě nikaragujského státu a společnosti".

Chilští biskupové označili tento proces za "nespravedlivý, svévolný a nepřiměřený" a uvedli: "Odsuzujeme a odmítáme situaci, kterou zažívá biskup Álvarez a církev v Nikaragui a která porušuje lidská práva, základní důstojnost osoby a náboženskou svobodu." Prohlášení vydané chilskou biskupskou konferencí rovněž odsoudilo vyhoštění 222 nikaragujských občanů kritických k vládě prezidenta Daniela Ortegy, kteří byli vyhoštěni ze své země a převezeni do Spojených států poté, co byli zbaveni státního občanství a všech občanských práv. Biskup Álvarez odmítl nastoupit do letadla, které by ho odvezlo do exilu, a rozhodl se zůstat ve své vlasti a následně čelit zrychlenému soudnímu procesu, který v pátek 10. února vedl k jeho odsouzení a následnému převozu do věznice v Modelo.

Španělští biskupové požadují svobodu pro politické vězně

Prostřednictvím svých internetových stránek vydali také španělští biskupové prohlášení, v němž vyjadřují zármutek a znepokojení nad "biskupy nikaragujské biskupské konference, kteří jsou pronásledováni vládou za to, že hájí svobodu Nikaragujců".

Španělská katolická hierarchie požádala "všechny katolíky a všechny lidi dobré vůle, aby se modlili za mírové řešení tohoto konfliktu a za aktivní angažovanost ve prospěch míru, který má svůj nezpochybnitelný základ ve spravedlnosti". Vyzvali také civilní úřady, aby naslouchaly hlasu lidu a propustily ty, kteří jsou dosud z politických důvodů vězněni.

Pronásledování křesťanů Biskupové

image:Image Naděje na konci cesty
Naděje na konci cesty Jana Sieberová
image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre
image:Image Stvořeni k lásce
Stvořeni k lásce Michael Schmitz
image:Image Vše, co potřebuji znát k prvnímu svatému přijímání